Egipt likwiduje hamasowskie tunele

Palestyński przemytnik odpoczywa w tunelu. (foto: http://www.csmonitor.com)
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

 W ciągu ostatnich dwóch tygodni Egipt podjął akcję likwidowania tuneli przemytniczych, łączących go ze Strefą Gazy. Wiele tuneli zostało zalanych wodą.

Palestyński przemytnik odpoczywa w tunelu. (foto: http://www.csmonitor.com)

Posunięcie to zaskoczyło i rozgniewało przywódców Hamasu, którzy liczą na silniejsze związki z Egiptem po wyborze islamisty Morsiego na prezydenta tego kraju.

Sieć tuneli pozwalała mieszkańcom Gazy omijać blokadę nałożoną przez Izrael i Egipt. Szmuglowano tamtędy około 30% zaopatrzenia Strefy w rózne towary, a także broń. Ocenia się, że pracowało w nich około 10 tysięcy ludzi, którzy teraz stracą źródło utrzymania. Opłaty za uzytkowanie tuneli stanowiły pokaźne źródło dochodu dla kontrolującego je Hamasu – eksperci obliczają, że zysk mógł wynosić nawet pół miliarda dolarów rocznie.

Jako przyczynę likwidacji tuneli władze w Kairze podały względy bezpieczeństwa. Egipt uważa, że zamachowcy, którzy w sierpniu zabili 16 egipskich żołnierzy w pobliżu granicy, przedostali się tam własnie tunelami. Palestyńczycy odrzucają to oskarżenie.

PJ, na podst.:
www.independent.co.uk
www.geopoliticsrst.blogspot.com

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze