Egipskie szkoły będą uczyły o pokoju z Izraelem

image001
Menachem Begin, Jimmy Carter i Anwar Sadat w Camp David, 1978.
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Po raz pierwszy egipskie szkoły będą uczyły o traktacie pokojowym z 1979 roku pomiędzy Izraelem i Egiptem. W nowym podręczniku do historii napisano, że „każda ze stron szanuje suwerenność i niezależność drugiej”.

O historycznym porozumieniu podpisanym w Waszyngtonie przez izraelskiego premiera Menachema Begina i egipskiego prezydent Anwara Sadata pod patronatem prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera, nie uczono w szkołach egipskich aż do teraz.

„Army Radio” poinformowało, że jeden z jego dziennikarzy widział nowy podręcznik egipskiej historii, który zawiera rozdział dotyczący porozumienia pokojowego. Część dotycząca traktatu mówi o tym, że oba kraje „zakończyły stan wojny” i „każda ze stron [traktuje] z poszanowaniem suwerenność i niepodległość drugiej strony”.

Nowy podręcznik jest częścią zakrojonego na szeroką skalę przeglądu materiałów edukacyjnych dla szkół ogłoszonego przez egipskie ministerstwo edukacji dwa lata temu.

Rola byłego prezydenta Hosniego Mubaraka w wojnie 1973 roku – był wtedy dowódcą egipskich sił powietrznych – jest znacznie umniejszona w nowym podręczniku w porównaniu z tym, jak był opisywany za czasów swojej prezydentury.

Mubarak utrzymywał dobre, choć pełne rezerwy, więzi z Izraelem. Zmieniło się to, kiedy został obalony w 2011 roku, a później w czerwcu 2012 roku powstał rząd Bractwa Muzułmańskiego pod przywództwem Mohammeda Mursiego.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Obalenie Mursiego przez ówczesnego dowódcę armii Abdela al-Fattaha el-Sisi w lipcu 2013 roku doprowadziło do poprawy więzi i współpracy egipsko – izraelskiej. Jerozolima ponownie otworzyła swoją ambasadę w Kairze we wrześniu ubiegłego roku, pięć lat po tym jak izraelscy dyplomaci zostali zmuszeni do ucieczki z budynku po ataku demonstrantów.

Xsara na podstawie:  http://www.timesofisrael.com/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook