Dżihadyści, których boją się dżihadyści

| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Wolna Armia Syrii (FSA) walcząca z siłami prezydenta Assada ma nowego wroga: ekstremistyczne bojówki przenikające do Syrii i mające na celu ustanowienie tam państwa islamskiego

Jedną z takich bojówek jest Brygada Al-Nusra, blisko związana z Al-Kaidą. Podobnie jak inne islamskie bojówki używa metod siłowych, żeby zdobyć kontrolę nad siłami opozycji i jest gotowa zabijać każdego, kto stanie na drodze do ustanowienia w Syrii państwa islamskiego.

Dżihadyści z Brygady Al-Nusra
Dżihadyści z Brygady Al-Nusra

Kiedy upadnie reżim Assada, obecna opozycja stanie się nowym celem dla grup takich jak Al-Nusra. W serii wywiadów udzielonych stacjom Al-Jazeera i BBC przedstawiciele grupy jasno powiedzieli, że ich celem jest ustanowienie w Syrii islamskiego państwa i mają zamiar walczyć z tymi ugrupowaniami obecnej opozycji, które będą im w tym przeszkadzać.

Niektórzy członkowie Al.-Nusry przyznali się do przeprowadzenia zamachu na uniwersytet w Aleppo (15.01. – tłum) w którym zginęło 87 osób, a setki zostały ranne. Obecnie największa część grupy składająca się z setek islamskich bojowników znajduje się w tym mieście. Obawiając się odwetu rebelianci oficjalnie nie wzięli odpowiedzialności za zamach, ale nie mogą ukryć faktu, że ich siły znajdują się w tym rejonie. Samochody z czarnymi flagami, na których znajdują się religijne inskrypcje, są widoczne na ulicach Aleppo. Czarny jest kolorem Al-Kaidy i innych grup islamskich.

Ja dotąd Al-Nusra walczyła ramię w ramię z dziesiątkami grup rebeliantów próbując obalić reżim Assada. Jednak „po upadku obecnego reżimu będzie próbowała narzucić Syryjczykom swoje poglądy”, mówi 24-letni Saqr Idlib walczący w szeregach FSA. „Jej celem jest uczynienie z  Syrii państwa islamskiego ale FSA się na to nie zgadza”.

Skrajni dżihadyści dostawali się na teren Syrii w tajemnicy jednak teraz działają już całkiem jawnie. Udzielają wywiadów międzynarodowym mediom, nawet jeśli są na czarnej liście terrorystów sporządzonej przez USA. Ich główną strefą wpływów jest prowincja Idlib jednak powiązane z nimi grupy operują w Aleppo, Damaszku, Homs i innych częściach kraju.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Bandyci z Al-Nusra są sunnitami. Są wśród nich Syryjczycy ale wielu pochodzi z Tunezji, Egiptu, Libii, Turcji i Afganistanu. Niektórzy nie mówią po arabsku. “Syria… będzie islamskim państwem, w którym obowiązywać będzie szariat”, powiedział Reutersowi jeden z bojowców, Khattab. Słabo mówi po arabsku, ale walczył w Afganistanie. „Niczego innego nie zaakceptujemy. Zupełnie odrzucamy demokrację i sekularyzm”, dodaje i ostrzega każdego kto stanie im na drodze: „Będziemy z nimi walczyć nawet jeśli będą to rewolucjoniści”

Tłumaczenie Severus Snape
Źródło: http://www.asianews.it/news-en/Al%E2%80%94Nusra,-a-Jihadist-brigade-that-scares-Syrian-rebels-26901.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook