Dwaj oskarżeni o terroryzm mężczyźni z New Jersey zatrzymani.

jfk
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Mężczyzn oskarżono o próbę dołączenia do grupy terrorystycznej w Somalii. Oczekują w więzieniu na proces sądowy, zgodnie z czwartkowym werdyktem sędziego federalnego. Decyzję uzasadniono potencjalnym zagrożeniem dla społeczności.

jfkMohamed Mahmood Alessa oraz Carlos Eduardo Almonte zostali uwięzieni bez możliwości zwolnienia za kaucją.
Zaaresztowano ich w sobotnią noc, podczas próby wejścia na pokład dwóch różnych samolotów lecących z nowojorskiego lotniska im. Kennedy’ego do Egiptu. Jak informują władze stamtąd, 20-letni Alessa i 24-letni Almonte, planowali wybrać się do Somalii, w poszukiwaniu obozu szkoleniowego dla terrorystów organizowanego przez islamistów powiązanych z al Kaidą.
Chłopcy nie mieli bezpośredniego kontaktu z somalijskimi terrorystami. Wedle funkcjonariuszy i dokumentów sądowych, mieli oni nadzieję, że zostaną przyjęci przez terrorystyczne ugrupowanie. Obaj oskarżeni są o planowanie zabójstw, innych przewinień i porwań ludzi poza terytorium USA i może grozić im nawet dożywocie.
Alessa urodził się w USA, jest synem palestyńskich imigrantów. Almonte urodził się na Dominikanie, lecz przeszedł naturalizację i jest obecnie obywatelem amerykańskim. Obaj są muzułmanami. Pracownicy szkół, policja oraz akta sądowe przedstawiają dwójkę młodych ludzi,  jako mających skłonności do sprawiania kłopotów.
Pracownicy kilku szkół opisywali Alessę jako awanturującego się, używającego przemocy chłopaka, którego musiano oddzielić  od innych uczniów i uczyć pod czujnym okiem pracowników ochrony. Almonte ma na swoim koncie aresztowania za posiadanie broni oraz napad z bronią w ręku. Te opinie były potwierdzone w czwartek przez człowieka, który znał ze spotkań, w różnych meczetach w północnym New Jersey, Alessę,  a w mniejszym stopniu także Almonte.
Andrew Elliott opisał dwójkę jako “niedojrzałych” i oznajmił, że w szczególności Alessa wydawał się mieć problem z opanowaniem swojego gniewu. „Był nastolatkiem z problemami”, który prawdopodobnie chciał „stać się bardziej religijnym, zostać lepszym muzułmaninem (…), ale zabrał się za to ze złej strony”, twierdzi Elliot.
W  skardze do urzędu federalnego zacytowano wypowiedź Alessy, rozmawiającego z informatorem o mordowaniu niewiernych: „moja dusza nie zazna spokoju, dopóki nie przeleję krwi.”
Od wiosny 2009 roku Alessa uczęszczał na zajęcia w Bergen Community College w północnym New Jersey, lecz rzeczniczka szkoły oznajmiła, że dokumenty nie przedstawiają żadnych informacji o tym, czy ukończył semestry oraz na jakie dokładnie zajęcia chodził.

Elliott powiedział, że ostatni raz widział Alessę kilka tygodni temu w meczecie w Teaneck razem z kilkoma kolegami z jego klasy. Na spotkaniu był także Mohammed Abbasi, założyciel meczetu w pobliskim Union City, do którego często przychodzi ojciec Alessy.
„Wydaje mi się, że był z nimi nauczyciel, oraz że jego klasa chciała dowiedzieć się więcej o islamie.”-twierdzi Abbasi. „Zachowywał się porządnie, tak jak powinien, słuchał i udzielał się w dyskusji. Nie powiedział nic szokującego.”

DAVID PORTER, Associated Press

Tłum.  Jarema  na podst. hosted.ap.org

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook