Duńskie zabawki “zbyt białe” dla Szwedów

1
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Top-Toy, duńska firma produkująca zabawki znalazła się w ogniu krytyki, gdy szwedzka organizacja stwierdziła, że w katalogach sieci sklepów jest „zbyt dużo białych”.

1

Larum podniosło się po tym, gdy szwedzka gazeta „Metro” opublikowała analizę katalogów czterech sieci sklepów z zabawkami, w tym dwóch należących do Top-Toy. Według gazety we wszystkich znalazły się tylko dwa zdjęcia dzieci z innym kolorem skóry niż biały.

Katalogi sieci BR, Toys R Us, Leklust i Lekia zapełnione są zdjęciami białych dzieci bawiących się zabawkami i innymi potencjalnymi prezentami świątecznymi. Top-Toy jest właścicielem sieci BR działającej w krajach nordyckich oraz posiada prawa franczyzny sieci Toys R Us. Katalogi świąteczne obu sieci miały taki sam układ i takie same zdjęcia.

Szwedzka grupa Equalisters, skupiająca się na poprawie nierówności w przedstawianiu mniejszości etnicznych oraz reprezentacji gender w mediach, kulturze i biznesie, skrytykowała stan rzeczy przedstawiony w raporcie. Według jej opinii broszury nie oddają różnorodności Szwecji, w której 20% mieszkańców ma korzenie poza granicami tego kraju.

„Te katalogi są zbyt białe. Uważam to za naprawdę smutne. Może to wpłynąć na ich poczucie tego, kim mogą się stać, jak będzie wyglądać ich przyszłość oraz na to, jak czują się w Szwecji”, powiedziała Seher Yilmaz, kierująca Equalisters, portalowi The Local. Dodała, że rodzice białych dzieci powinni się przyłączyć do tej kampanii: „Pomyślcie jakbyście się czuli, gdyby dzieci wyglądające tak jak wasze nie były obecne nigdzie w mediach”.

Severus-Snape, na podstawie www.thelocal.dk

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze