„Dlaczego nie jestem muzułmaninem” – nareszcie po polsku

Książka Ibn Warraqa „Dlaczego nie jestem muzułmaninem?” czekała ponad dziesięć lat na swojego wydawcę w Polsce. Dziś można ją kupić za pośrednictwem strony Euroislam.pl i w wybranych księgarniach w całym kraju.

Wstęp do polskiego wydania napisał Andrzej Koraszewski z portalu Racjonalista.pl, działacz opozycyjny, dziennikarz paryskiej „Kultury” i BBC. Przedtem odniosła ogromny sukces w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, wywołując publiczną debatę –  wyrażali się o niej z uznaniem lewicowy premier Czech i konserwatywny publicysta „Spectatora”.

Ibn Warraq pochodzi z Pakistanu. Wzrastał w środowisku muzułmańskim. Islam nie ma przed nim tajemnic. Po reakcji świata islamskiego na książkę Salmana Rushdiego porzucił religię i stał się jednym z najważniejszych rzeczników zeświecczenia islamu. Założył Instytut Sekularyzacji Społeczeństwa Islamskiego (ISIS). Działa na rzecz przestrzegania praw człowieka w świecie islamu. Otwarcie krytykuje idee świętej wojny, muzułmański patriarchat i brutalne kary wymierzane za łamanie islamskiego prawa szariatu.

okladka

Ibn Warraq to nieprawdopodobny erudyta i świetny pisarz, który ukazuje nam współczesne dylematy muzułmańskiego świata w najbardziej przejrzysty dla nas sposób. Jest nie tylko doskonałym znawcą historii i kultury islamu, ale również historii i kultury Zachodu. Przybliża i pozwala zrozumieć tamtą rzeczywistość – pisze we wstępnie do polskiego wydania Andrzej Koraszewski, porównując autora do rosyjskich dysydentów z początku lat 70, którzy zwalczani we własnej ojczyźnie, jednocześnie ignorowani byli przez zachodnie elity.

Pozycja ta pozwala lepiej zrozumieć argumenty aktywistów zwalczających religijny terror spod znaku islamu zarówno tych w Europie, jak i świecie muzułmańskim. Polaków zaś ostrzega przed naiwnością i błędami popełnionymi przez zachodnie społeczeństwa w imię ideologii multikulturalizmu, cynicznie wykorzystywanej przez politycznych koniunkturalistów i  wielu muzułmańskich kaznodziejów, którzy chętnie wprowadziliby islam w całej Europie.

Dziś na Zachodzie toczy się ostry spór, właściwie wojna, pomiędzy działaczami praw człowieka i humanistami broniącymi demokratycznych wartości naszego kręgu kulturowego z jednej strony, a skrajną lewicą i poprawnymi politycznie mediami promującymi tzw. wielokulturowość, w tym głównie ekspansję radykalnego islamu, z drugiej. W Polsce, gdzie te kwestie dopiero szukają swego miejsca w debacie publicznej, książka Ibn Warraqa może przyczynić się do tego, żeby ten spór nie stał się wojną, lecz rzeczową dyskusją.

Książka przełamująca tabu. Wolna do politycznej poprawności. Otwarcie mówi o tym, o czym wielu najchętniej by milczało.

Przejdź do zakupu książki.

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign