Dlaczego fundamentaliści nienawidzą muzyki?

Iran zakazał nauczania muzyki w szkołach prywatnych, argumentując to sprzecznością z islamskimi wartościami kraju.

cartoon_allahAli Bagherzadeh, dyrektor biura szkół prywatnych przy ministerstwie edukacji oświadczył: „używanie instrumentów muzycznych jest wbrew zasadom naszego systemu wartości”.

Nauczanie muzyki w szkołach państwowych zawsze było zakazane, dodaje Bagherzadeh. Podkreśla również, że jakakolwiek szkoła mająca w programie nauczania lekcje muzyki zostanie zamknięta, a jej dyrektor nie będzie miał prawa do otwarcia innej. Zakaz dotyczy wszystkich instrumentów, nawet tych należących do tradycyjnych instrumentów irańskich.

W 16 tys. szkół prywatnych uczy się 1,1 miliona uczniów.  W międzyczasie Iran zarezerwował 1,5 miliarda dolarów na wspieranie edukacji moralnej, która zakłada również
egzekwowanie odpowiedniego stroju dla kobiet, by jak powiedział minister  spraw wewnętrznych Mostafa Mohammad-Najjar   „rozwiązać kulturalne i społeczne choroby”.

Jego komentarze nastąpiły po ustaleniu obowiązywania tego kodu zachowania na Shiraz University of Medical Sciences. W tej szkole medycznej zakazano głośnego śmiania się, malowania paznokci, noszenia butów na wysokim obcasie oraz nieprzyzwoitego ubierania się zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Były minister obrony Mohammad-Najjar poinformował, że policja będzie skrupulatnie pilnować przestrzegania praw moralnych. Jego oświadczenie nastąpiło tuż po słowach szalonego kleryka, który powiedział w kwietniu, iż to właśnie nieprzyzwoicie ubrane kobiety są przyczyną trzęsień ziemi.

W kwietniu wysoki urzędnik ministerstwa edukacji stwierdził, ze powinna powstać komisja wyznaczająca jeden styl ubierania się studentów w Iranie.

Jalil Dara dyrektor od spraw kulturalnych przy Ministry of Science, Research and Technology powiedział: „Najlepiej jest jeżeli istnieje jedna polityka, jeden wzorzec i jedno kryterium dotyczące ubioru na uniwersytetach, tak by poszczególne uniwersytety nie wprowadzały różnych standardów”.

Shiraz University of Medical Sciences przyjął te sztywne zasady w lutym. Według nich kobiety powinny chodzić w luźnych, długich szatach, zakrywających kolana, w niekrzykliwy kolorach.  Mężczyźni nie mogą nosić biżuterii, z wyjątkiem obrączek ślubnych, nie mogą nosić koszul z krótkimi rękawami, a ich spodnie również powinny być luźne. Sandały, makijaż i palenie papierosów są zabronione.

Wróćmy jednak do muzyki, dlaczego fundamentalista muzułmańscy tak jej nienawidzą?

Mustafa Sabri w swojej pracy badawczej pisze tak: „słuchając muzyki osoba samotna czuje się samotna jeszcze bardziej, sierota czuje się bardziej dotknięta stratą rodziców, pacjent czuje się bardziej przygnębiony swoją sytuacja, a starsi czują się źle z powodu tego, że większa część ich życia już przeminęła. Słuchając muzyki osoba szczęśliwa, bogata i o wysokiej pozycji czuje się jeszcze szczęśliwsza niż zazwyczaj. Krótko mówiąc muzyka przedstawia świat w ciemniejszych barwach zwiększając smutek cierpiących oraz szczęście szczęśliwych. W ten sposób, działanie muzyki przypomina działanie alkoholu, sprawia, że ludzie widzą rzeczywistość zniekształconą, a nie taką jaka jest faktycznie. A co najgorsze muzyka ma ogromny wpływ na pobudzanie atmosfery romansu i miłości”.

Badania Daniela Pipesa z 1998 roku przyniosły również bardzo interesujące wnioski badawcze, jego artykuł zatytułowany “You need Beethoven to Modernise“ mówi: „Amerykańska muzyka popularna uosabia wartości, które muzułmanie uznają za najbardziej zdrożne w kulturze Zachodu – celebrowanie indywidualizmu, młodości, hedonizmu i niekontrolowanej seksualności”.

Podkreślił on również, że pakistańska grupa fundamentalistyczna (Hizbullah) określiła Michaela Jacksona i Madonnę jako terrorystów zamierzających zniszczyć cywilizację muzułmańską. Rzecznik tej grupy tłumaczy te obawy następująco:

„Michael Jackson i Madonna niosą pochodnię społeczeństwa amerykańskiego, jego kultury i wartości społecznych… tych, które niszczą ludzkość. Rujnują życie tysięcy muzułmanów i prowadzą ich do zniszczenia, odwodzą ich od religii, etyki i moralności. Terrorystami nie są jedyni ci, którzy podkładają bomby, to również ci, którzy obrażają uczucia innych”.

Hizbullah pozwał te amerykańskie gwiazdy przed sądem w Pakistanie.

Domin na podst. The FreeThinker

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign