Dania: pierwsza islamska szkoła teologiczna

Dania pierwsza islamska
| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Tureckie szkoły islamskie Imam Hatip otworzyły właśnie filę w duńskim mieście Slagelse.

Będzie to pierwsza w historii szkoła islamskiej teologii w krajach skandynawskich. Przyjmować będzie uczniów z Danii, Norwegii i Szwecji. Studentom oferuje się program państwowy wraz z lekcjami tureckiego i islamu w zakresie Koranu, hadisów oraz wiary islamskiej.

Kierujący szkołą z internatem Ahmet Deniz powiedział Agencji Anadolu, że Mina Hindholm będzie pierwszą oficjalną szkołą islamską w Danii dla uczniów powyżej 18 roku życia. Do tej drugiej w Europie szkoły Imam Khatib (po belgijskiej), jest już zapisanych jest 52 studentów.

Dania pierwsza islamskaTurecki model szkół Imam Hatip łączy edukację islamską i nowoczesną, gdyż zawiera taką samą ilość przedmiotów humanistycznych i ścisłych, co normalne szkoły na tym poziomie.

W programie Imam Hatip, stworzonym  pierwotnie w roku 1920 w celu kształcenia muzułmańskich imamów, studia religijne to ok 40% i obejmują takie przedmioty religijne jak arabski oraz islamskie prawoznawstwo i retoryka. Resztę stanowią przedmioty świeckie.

Z tej sieci pochodzi elita zakorzenionej w islamie partii AKP, która doszła w Turcji do władzy w 2002 roku. Premier Erdogan oraz około jedna trzecia posłów z tej partii są absolwentami tych szkół.

W Turcji do szkół Imam Hatip uczęszcza obecnie ok. 240 000 spośród mniej więcej czterech milionów studentów na tym poziomie edukacji.

Grażyna Jackowska na podst.: http://www.onislam.net

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze