Dalajlama zakazuje buddystom atakowania muzułmanów

Dalaj Lama
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

W przemowie z okazji swoich 79 urodzin tybetański przywódca prosił, aby buddyści z Birmy i Sri Lanki poskromili agresję.

Dodał, że przemoc przeciwko muzułmańskiej mniejszości w buddyjskiej Birmie i Sri Lance jest nie do przyjęcia. Dalajlama uciekł w 1959 r. z Tybetu do Indii po tym, jak upadło antychińskie powstanie.

„Nalegam, aby buddyści w tych krajach, zanim popełnią przestępstwo, wyobrazili sobie Buddę przed sobą”, powiedział lama do wyznawców na peryferiach miasta Leh w Himalajach. „Budda naucza miłości i współczucia. Jeśli istnieje, będzie bronił muzułmanów przed atakującymi ich buddystami”.

Dalaj LamaPrzemoc na tle religijnym eskalowała w Birmie w 2012 r., przez co mniej widoczne są chwalone na całym świecie, radykalne polityczne reformy w tym kraju. Ofiarami przemocy są głównie muzułmanie z grupy etnicznej Rohingya, spośród której co najmniej 250 osób straciło życie. Ocenia się, że 140 tys. ludzi straciło dom nad głową w wyniku wyburzeń przeprowadzonych przez buddystów.

Przemoc pomiędzy buddystami i muzułmanami w Birmie i Sri Lance wynika z  kombinacji etnicznych i ekonomicznych napięć. Kilku radykalnych mnichów podżegało do ataków z obawy przed muzułmańską dominacją w ich społeczności w wyniku nawracania dzieci na islam, ślubów muzułmanów z buddyjskimi kobietami oraz zwiększającej się dzietności wyznawców islamu. Ponadto niektórzy buddyści nie akceptowali rozwijających się muzułmańskich biznesów oraz monopolizacji przez muzułmanów niektórych gałęzi przemysłu.

Największy od kilku dekad wybuch religijnie motywowanej przemocy na Sri Lance miał miejsce w ubiegłym miesiącu, kiedy zabito czworo ludzi oraz zniszczono tysiące sklepów i domów.

Dalajlama jest także wstrząśnięty falą zabójstw dokonanych przez sunnitów na ich islamskich współwyznawcach. Nie odniósł się jednak bezpośrednio do wydarzeń w Iraku, gdzie doszło do pogromów w pięciu prowincjach na północ i zachód od Bagdadu.

Dalajlama świętował urodziny w swojej rezydencji na obrzeżach Leh w Ladakhu, regionie w większości buddyjskim. Udzielił tam nauk Kalaczakry, mających umożliwić tysiącom jego uczniów osiągnięcie oświecenia.

LO, na podst. http://america.aljazeera.com

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze