Czeczenki oskarżają milicję o ataki paintballowymi kulkami

W Czeczenii kobiety skarżą się, że milicjanci strzelają do nich paintballowymi kulkami za nieprzestrzeganie zasad muzułmańskiego stroju – pisze agencja Reutera. Media lokalne informują o 12 takich atakach.

Również rosyjskie stowarzyszenie Memoriał wydało oświadczenie, w którym cytuje świadków, relacjonujących, jak sprawcy strzelali kobietom kulkami paintballowymi w szyje i twarze. Memoriał jest przekonany, że ataków dokonali milicjanci.

Inni świadkowie opowiedzieli agencji Reutera o licznych podobnych incydentach, w których brali udział mężczyźni ubrani w strój maskujący, taki jaki nosi wielu czeczeńskich milicjantów i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

W mieście Gudermes pojawiły się anonimowe ulotki, grożące kobietom, że jeśli nie będą przykrywać głów i będą „ubierać się wyzywająco”, to sprawcy paintballowych ataków będą „zmuszeni do sięgnięcia po ostrzejsze środki”. Ulotki pojawiły się na budynkach państwowych i przystankach.

Krytycy rządzącego Czeczenią prezydenta Ramzana Kadyrowa, popieranego przez władze w Moskwie, uważają, że w zamian za utrzymywanie spokoju w republice, Kreml pozwala mu rządzić nią jak udzielnym księstwem i wprowadzać własną wizję islamu – pisze Reuters.

Więcej na: interia.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign