CNN: przełomowy wyrok w sprawie bitych kobiet

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Demonstracja kobiet w Ankarze
Przełomowa decyzja w walce z przemocą w rodzinie. Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował, że władze Turcji nie dopełniły swojego obowiązku i nie ochroniły swojej obywatelki przed jej byłym mężem, co doprowadziło w końcu do zabójstwa jej matki.
Sędziowie Trybunału jednogłośnie zdecydowali, że państwo tureckie naruszyło trzy artykuły zakazujące torturowania i dyskryminacji oraz dające prawo do życia ofiarom przemocy. Eksperci prawni komentują, że wczorajsze zarządzenie stanowi precedens dla rządów Turcji i całej Europy, nakazując im chronić kobiety przed przemocą w rodzinie.

To bardzo dobra decyzja – mówi Pinar Ilkkaracan, współzałożycielka organizacji działającej w Stambule, Kobiety na rzecz Praw Kobiet (Women for Women’s Human Rights). – Oznacza to, że teraz państwo musi zastosować skuteczne środki ochrony kobiet przed przemocą.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez rząd Turcji w lutym tego roku, cztery na dziesięć kobiet tureckich jest bitych przez mężów. Badanie zostało sfinansowane przez Unię Europejską i zawiera między innymi wniosek, że jedna na dziesięć kobiet przyznała, że została pobita także w czasie ciąży.

W 1998 roku Turcja przyjęła ustawę o ochronie rodziny (Family Protection Act), która ma zapewnić kobietom ochronę przed przemocą mającą miejsce w ich domach. Jednak w przypadku Opuz przeciwko Turcji, sędziowie uznali, że „dyskryminująca pasywność sądowa w tym kraju stworzyła atmosferę, która była sprzyjającym podłożem dla przemocy w domu”.

Czytaj więcej na onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze