Ciężko ranna 6-letnia Afganka leci do Bydgoszczy

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Po miesiącu leczenia w polskim szpitalu polowym w Ghazni, Zarka, 6-letnia afgańska dziewczynka raniona przez talibskich ekstremistów, przyleciała do Polski na specjalistyczną operację – informuje PIO PKW Afganistan.

W Afganistanie Zara Niazi wraz z ojcem, lekarzami i pielęgniarką została przetransportowana polskim śmigłowcem Mi-17 z bazy Ghazni do bazy Bagram w Kabulu, skąd wyleciała polskim samolotem transportowym C-130 „Hercules” do Polski.

Afgańska dziewczynka, mieszkająca w dystrykcie Andar trafiła do polskiego szpitala polowego w bazie Ghazni z raną postrzałową nogi ponad miesiąc temu. Dziewczynka wspólnie z ojcem szła ulicą, kiedy doszło do wymiany ognia pomiędzy afgańską policją, a talibami. W wyniku zasadzki dziewczynka została ciężko ranna w prawe udo.

W stanie ciężkim, amerykańskimi śmigłowcami MEDEVAC, została przetransportowana do szpitala polowego w bazie Ghazni. Tam przeszła około dwugodzinną operację ratującą jej życie. W trakcie hospitalizacji okazało się, że będzie potrzebne dalsze leczenie, niemożliwe do zrealizowania w afgańskich warunkach. – Zarka potrzebuje operacji neurochirurgicznej i ewentualnie przeszczepu uszkodzonego nerwu kulszowego – powiedział doktor Robert Pustułka, chirurg z polskiego szpitala w Ghazni

W wyniku starań polskich lekarzy z Afganistanu oraz z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych udało się znaleźć w Polsce specjalistów, którzy przeprowadzą skomplikowaną neurochirurgiczną operację. W tym celu dziewczynka musi zostać przewieziona do 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy. – Tej operacji podejmie się w Bydgoszczy Pan Profesor Harat – ujawnił doktor Pustułka. – U nas w szpitalu w Ghazni było robione wszystko, aby przygotować Zarkę do tego kolejnego etapu operacji – dodał.

Więcej na: interia.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze