Chiny zakazują postu podczas Ramadanu

| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Władze chińskie zabroniły postu w okresie Ramadanu muzułmanom z regionu Sinciang

W wytycznych, jakie pojawiły się na rządowych witrynach w internecie, władze wzywają liderów partii komunistycznej do ograniczenia muzułmańskich praktyk religijnych podczas świętego miesiąca, w tym postu i wizyt w meczecie.

Muzułmanie w Chinach.

Region Sinciang jest zamieszkiwany przez około dziewięć milionów Ujgurów, mówiącej po turecku grupy etnicznej, w większości wyznającej islam. Wielu z nich zarzuca władzom Chin prześladowanie na tle etnicznym i religijnym. Mimo iż Sinciang wielokrotnie było świadkiem wybuchów przemocy na tle etnicznym, władze zaprzeczają doniesieniom o prześladowaniu i w sprawowaniu władzy opierają się na dziesiątkach tysięcy ujgurskich urzędników.

W oświadczeniu wydanym przez miasto Zonglang w dystrykcie Sinciang czytamy, że „komisja powiatowa wydała obszerne postanowienia dotyczące utrzymania społecznej równowagi w okresie Ramadanu” oraz że „zabrania się członkom Partii Komunistycznej, urzędnikom (także emerytowanym) oraz studentom udziału we wszelkich praktykach religijnych związanych z Ramadanem”. Oświadczenie zamieszczone na oficjalnej witrynie regionu Xinjiag, zachęca liderów partii, do „sprezentowania” miejscowej ludności paczek z żywnością, upewniając się tym samym, że post nie będzie przestrzegany. Podobne wytyczne pojawiły się na innych lokalnych stronach rządowych, w tym na stronie biura edukacji w Wensu, które zaleca szkołom, by w trakcie świętego miesiąca upewnić się, że uczniowie nie odwiedzają meczetu.

W tym roku Ramadan rozpoczął się 20 lipca. Rozporządzenia dotyczące ograniczenia praktyk religijnych w regionie zostały rozesłane w różnych terminach; niektóre jeszcze przed rozpoczęciem święta, inne już w trakcie jego trwania.

Światowy Kongres Ujgurów, walczący o prawa muzułmanów w regionie Sinciang ostrzega, że wydane rozporządzenia mogą przyczynić się do „dalszego stawiania oporu władzom chińskim”. „Zabraniając postu w czasie Ramadanu władze wykorzystują metody administracyjne, by zmusić ludność ujgurską do jedzenia i tym samym złamania postu”, czytamy w oświadczeniu rzecznika Kongresu.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Sinciang było już świadkiem konfliktu etnicznego w lipcu 2009 roku, gdy Ujgurowie zaatakowali chińską ludność Han w mieście Urumqi. Jak podają władze, w wyniku starć zginęło wtedy co najmniej 200 osób.(p)

Tłumaczenie Agako

Źródło: http://www.thenational.ae/news/world/china-region-bans-muslims-from-fasting-during-ramadan

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook