Chiny: nagroda za donos na brodacza

Ujgurzy z Kaszgaru
| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Chińscy urzędnicy oferują nagrody pieniężne dla osób, które doniosą policji antyterrorystycznej o innych obywatelach robiących wrażenie podejrzanych.

Media ogólnokrajowe podały, że urzędnicy z chińskiego, niespokojnego regionu Sincjang oferują informatorom pieniądze w zamian za donosy o sąsiadach posiadających przesadny zarost. Według „Global Times” władze wyznaczyły nagrody od 50 do ponad 50 000 juanów (8$ – 8 000$) w zależności od dostarczonej informacji, w tym zgłoszenia o tym, kto nosi brodę.

W Xinjiang systematycznie dochodzi do śmiertelnych starć pomiędzy władzami, a członkami głównej muzułmańskiej mniejszości etnicznej, Ujgurami, dla których posiadanie brody jest religijną i kulturalną tradycją.

Ujgurzy z Kaszgaru
Ujgurzy z Kaszgaru

Chiny obwiniają za przemoc separatystów muzułmańskich i ich powiązania z zagranicznymi grupami terrorystycznymi, natomiat środowisko prawicowe twierdzi, że władze wyolbrzymiają zagrożenie, aby usprawiedliwić regilijne i kulturalne restrykcje wobec Ujgurów.

Nagrody finansowe dotyczą również „praktykowania nielegalnych aktywności religijnych” przez lokalnych mieszkańców. Urzędnicy w Sincjang rozpoczęli kampanię pod nazwą „Project Beauty”, która ma na celu zniechęcenie lokalnych kobiet do noszenia muzułmańskich chust. Obywatele miasta Kaszgar przekazali agencji AFP, że aby wejść do instytucji rządowych, banków, czy też sądów kobiety muszą zdjąć chusty, a mężczyźni muszą być ogoleni.

Tłumaczenie: JK, na podst. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/10787202/Inform-on-your-neighbour-if-he-grows-a-big-beard-says-China.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook