Chiny: Ramadanu nie będzie

| 15 komentarzy|
image_pdfimage_print

Rząd Chin zakazał muzułmanom postu w czasie Ramadanu. 

Demonstracja Ujgurów w Waszyngtonie
Demonstracja Ujgurów w Waszyngtonie

Bogaty w zasoby naturalne region autonomiczny Sinciang-Ujgur jest miejscem starć między mniejszością narodową Ujgurów a władzami. Stanowiący największą grupę etniczną w prowincji Ujgurzy są tradycyjnie muzułmanami.

Pekin obwinia separatystów z tej prowincji o niedawne zamachy w innych częściach kraju, jednocześnie wprowadzając liczne ograniczenia kultury i religii dotyczące wszystkich islamskich mniejszości narodowych, nie tylko Ujgurów. W ostatnich dniach na rządowych stronach ukazały się komunikaty o zakazie postu podczas Ramadanu, który zaczął się w ubiegłym tygodniu. Zgodnie z islamską tradycją post obowiązuje od świtu do zmierzchu.

Państwowe radio Bozhou oraz uniwersytecka telewizja na swoich stronach internetowych zapowiadają, że „zakazuje się członkom partii, nauczycielom i młodzieży postu czy innych praktyk religijnych związanych z Ramadanem”.

Rozmaite wydziały urzędów miejskich, na przykład Wydział Spraw Handlowych w mieście Turfan czy Wydział Meteorologii w Qaraqash zapowiedziały, że będą egzekwować przestrzeganie rządowych przepisów. Agenda rządowa odpowiedzialna za zarządzanie basenem rzeki Tarym opublikowała w internecie zdjęcie, na krórym widać pracownicę w tradycyjnym ujgurskim nakryciu głowy w stołówce. „Posiłek zbiega się w czasie z islamskim Ramadanem, jednak pracownicy, którzy będą w nim uczestniczyć, są negatywnie nastawieni do postu i na pewno nie będą go przestrzegać” – głosi komentarz pod zdjęciem.

Dilxat Raxit, rzecznik prasowy Światowego Kongresu Ujgurów informuje, że władze rozdają Ujgurom darmowe posiłki oraz kontrolują domy, żeby sprawdzić czy przypadkiem nie przestrzega się w nich postu. Jego zdaniem działania władz doprowadzą do zaostrzenia konfliktów, natomiast rząd argumentuje restrykcje troską o zdrowie pracowników.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

GB, na podst. www.hurriyetdailynews.com

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook