Chiny: Ramadanu nie będzie

Demonstracja Ujgurów w Waszyngtonie
| 15 komentarzy|
image_pdfimage_print

Rząd Chin zakazał muzułmanom postu w czasie Ramadanu. 

Demonstracja Ujgurów w Waszyngtonie
Demonstracja Ujgurów w Waszyngtonie

Bogaty w zasoby naturalne region autonomiczny Sinciang-Ujgur jest miejscem starć między mniejszością narodową Ujgurów a władzami. Stanowiący największą grupę etniczną w prowincji Ujgurzy są tradycyjnie muzułmanami.

Pekin obwinia separatystów z tej prowincji o niedawne zamachy w innych częściach kraju, jednocześnie wprowadzając liczne ograniczenia kultury i religii dotyczące wszystkich islamskich mniejszości narodowych, nie tylko Ujgurów. W ostatnich dniach na rządowych stronach ukazały się komunikaty o zakazie postu podczas Ramadanu, który zaczął się w ubiegłym tygodniu. Zgodnie z islamską tradycją post obowiązuje od świtu do zmierzchu.

Państwowe radio Bozhou oraz uniwersytecka telewizja na swoich stronach internetowych zapowiadają, że „zakazuje się członkom partii, nauczycielom i młodzieży postu czy innych praktyk religijnych związanych z Ramadanem”.

Rozmaite wydziały urzędów miejskich, na przykład Wydział Spraw Handlowych w mieście Turfan czy Wydział Meteorologii w Qaraqash zapowiedziały, że będą egzekwować przestrzeganie rządowych przepisów. Agenda rządowa odpowiedzialna za zarządzanie basenem rzeki Tarym opublikowała w internecie zdjęcie, na krórym widać pracownicę w tradycyjnym ujgurskim nakryciu głowy w stołówce. „Posiłek zbiega się w czasie z islamskim Ramadanem, jednak pracownicy, którzy będą w nim uczestniczyć, są negatywnie nastawieni do postu i na pewno nie będą go przestrzegać” – głosi komentarz pod zdjęciem.

Dilxat Raxit, rzecznik prasowy Światowego Kongresu Ujgurów informuje, że władze rozdają Ujgurom darmowe posiłki oraz kontrolują domy, żeby sprawdzić czy przypadkiem nie przestrzega się w nich postu. Jego zdaniem działania władz doprowadzą do zaostrzenia konfliktów, natomiast rząd argumentuje restrykcje troską o zdrowie pracowników.

GB, na podst. www.hurriyetdailynews.com

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze