Cenzura w BBC dla ochrony islamu

images
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

BBC ocenzurowało sztukę, która porusza kwestię „honorowych” zabójstw wśród społeczności muzułmańskiej. Usuwając jej fragment chce „uniknąć wykreowania fałszywego obrazu”.

images

Autorka sztuki, Gurpreet Kaur Bhatti, która została poproszona przez BBC o zmianę treści, oskarżyła nadawcę o cenzurę.

„The Heart of Darkness”, sztuka, która wywołała tyle kontrowersji, porusza kwestię morderstwa 16-letniej Azjatki, która padła ofiarą „honorowego” zabójstwa. Bhatti opowiedziała o ingerencji BBC podczas konferencji organizacji Index on Cenzorship . Tak wyjaśniła kontrowersyjny fragment: „Na końcu bohater mówi: „Na społeczeństwo wywiera się presję, żeby właściwie wyglądać, należycie się zachowywać’. A Compliance Department* zareagował tak: ‘Nie chcemy sugerować, że cała muzułmańska społeczność toleruje zabójstwa honorowe’”. (…) „To wyjątkowa, a zarazem okropna sytuacja. Twierdzą, że te wersety są obraźliwe, ale absolutnie takie nie są. Żyjemy w kulturze napędzanej strachem.”

Bhatti dodała, że zakwestionowany fragment jest „kluczową częścią całej historii”. Zdaniem BBC fragment mógłby pozostać w sztuce, gdyby autorka faktycznie znalazła dowód, że „honorowe” zabójstwa są wynikiem społecznej presji.

Rzecznik Radio 4 komentuje: “’The Heart of Darkness’ to dramat przedstawiający realia zabójstw honorowych w Wielkiej Brytanii. Pojedynczy wiersz tesktu może wskazywać na to, że motywu popełnienia takiej zbrodni należy doszukiwać się w rodzinie pochodzącej ze społeczności muzułmańskiej. Gupreet Kaur Bhatti została poproszona, zgodnie z normalną procedurą redakcyjną, o zmianę tego wiersza, który wzbudził tak wiele kontrowersji”.

W 2004 roku sztuka Bhatti wystawiana w teatrze w Birmingham spowodowała protesty wśród społeczności Sikhów, z której autorka się wywodzi. Bhatti musiała się ukrywać. W 2010 roku, za namową policji, „żeby uniknąć dalszych kłopotów”, zrezygnowała z wystawienia kolejnej sztuki, „Behud”, która była komentarzem do wcześniejszej kontrowersji.

Tłumaczenie: Aniqa/PJ

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/culture/tvandradio/9836164/BBC-cuts-honour-killing-play-to-avoid-misrepresenting-Muslim-attitudes.html

________________________________________________________________
* Dział zajmujący się oceną zgodności programów z polityką BBC

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze