Rada Stosunków Amerykańsko-Islamskich (CAIR) ogłosiła, że planuje podjąć działania w imieniu 24 byłych pracowników DHL Express. Zostali oni zwolnieni po tym, jak zaczęli się domagać przerw w pracy na czas modlitw muzułmańskich.
Oddział CAIR w Cincinnati ma zgłosić skargę do EEOC (Komisji ds. Równego Dostępu do Zatrudnienia). Wywołała ją zmiana w regulaminie pracy zabraniająca pracownikom muzułmańskim robienia przerw na modlitwę w zakładzie DHL w Hebron, Kentucky.
Według oświadczenia prasowego CAIR, pracownicy – z których wszyscy są somalijskimi muzułmanami – zostali zwolnieni, ponieważ korzystali z prawa do rozsądnego praktykowania religii, w tym codziennej modlitwy. Zdaniem organizacji zwolnienia naruszają paragraf VII ustawy o prawach obywatelskich Civil Rights Act z 1964 roku, który zabrania pracodawcom dyskryminacji w zatrudnianiu, zwalnianiu i ustalaniu warunków zatrudnienia w oparciu o wyznanie pracownika. Wymaga ona również od pracodawców rozsądnego umożliwienia pracownikom wykonywania praktyk religijnych, o ile nie przysparza to pracodawcy nadmiernych trudności.
Według lokalnej telewizji WCPO, cała grupa pracowników zaprzestała krytycznego dnia pracy i rozpoczęła cichą modlitwę. Zostali za to zwolnieni i wyprowadzeni z zakładu pracy przez policjantów, jak wynika z raportu szeryfa.
Dyrektor oddziału CAIR w Cincinnati, Karen Dabdoub, oznajmiła, że pracownicy zostali zwolnieni z powodu stosowania przysługujących im praw.
Według DHL wcześniej elastyczna polityka przerw w pracy została zaostrzona z powodu skarg innych pracowników. Ich zdaniem muzułmanie byli traktowani w sposób uprzywilejowany.
DHL Global Mail zaprzecza, jakoby miało się dopuścić jakiegokolwiek wykroczenia w związku z zarzutami, przedstawianymi przez CAIR. Będzie się ono w pełni bronić wobec wszelkich oskarżeń – powiedział rzecznik DHL WLWT News 5.
Tłumaczenie Veronica Franco