Bośnia: aresztowano przywódcę wahabitów

handcuffs
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Bośniacka policja aresztowała przywódcę radykalnego, islamistycznego ruchu wahabickiego, oskarżonego o przeprowadzenie w kraju kilku  ataków terrorystycznych.

W obławie w górskiej wiosce Gornja Maoca na północnym wschodzie Bośni, centrum wahabicskiej społeczności tego kraju, policja aresztowała Nusreta Imamovica oraz jego brata Eldina w związku z zamachami, do których zalicza się podłożenie bomby na posterunku policji w mieście Bugojno, a także atak na amerykańską ambasadę w Sarajewie w październiku 2011. Drugiego z ataków dokonał prawdopodobnie  wahabita, Mevlid Jasarevic, który miał być podobno szkolony w Gornja Maoca.

Jasarevic jest oskarżony o wystrzelenie kilku serii z kałasznikowa w budynek ambasady, żadnemu z dyplomatów nic się jednak nie stało. Napastnik zdołał zranić jednego policjanta, zanim został trafiony pociskiem snajperskim i obezwładniony. Oczekuje w sarajewskim więzieniu na proces.

Radykalny ruch wahabicki został zapoczątkowany w XVII wieku w Arabii Saudyjskiej, a do Bośni został przyniesiony przez mudżahedinów, którzy przyjeżdżali z krajów islamskich, by walczyć po stronie miejscowych muzułmanów w wojnie 1992-95. Według raportów wywiadu, po wojnie wielu z nich zostało w kraju, indoktrynując miejscową młodzież w duchu radykalnego islamu, a nawet kierując obozami treningowymi dla terrorystów w kilku miejscach w Bośni.(p)

Tłumaczenie Veronica Franco
Źródło: http://www.adnkronos.com/IGN/Aki/English/Security/Bosnia-Arrested-leader-of-radical-Islamist-Wahabi-movement_312899608254.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook