Bin Laden zastanawiał się nad zmianą nazwy Al-Kaidy

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Osama bin Laden w swoich ostatnich listach ubolewał nad tym, że Al-Kaida ma kłopoty wizerunkowe, bo zabija zbyt wielu muzułmanów – pisze agencja Associated Press. Bin Laden zastanawiał się też nad zmianą nazwy organizacji.

Jak podkreśla AP, terrorysta, który nienawidził Stanów Zjednoczonych i krytykował kapitalizm, rozważał możliwość skorzystania ze strategii marketingowej uważanej za jedną z najbardziej amerykańskich. „Podobnie jak Blackwater (…) czy Philip Morris, Al-Kaida mogła potrzebować nowego początku pod nową nazwą” – pisze AP.

W jednym z listów, znalezionych w jego kryjówce w Pakistanie, bin Laden pisał, że problem z nazwą Al-Kaidy polegał na tym, że nie ma w niej odniesień religijnych, czegoś co przekonałoby muzułmanów na całym świecie, iż uczestniczą w świętej wojnie z Ameryką.

Być może podziałałaby nazwa jak na przykład Taifat al-Tawhed Wal-Dżihad (Monoteizm i Dżihad), czy Dżama’at I’Adat al-Chilafat al-Raszida (Odnowa Kalifatu) – pisał.

Zdaniem bin Ladena problem polegał na tym, że pełna nazwa jego organizacji Al-Kaida Al-Dżihad (Baza Świętej Wojny) zaczęła funkcjonować w skróconej formie. Ominięcie słowa „dżihad” pozwala Zachodowi „twierdzić, że nie prowadzą wojny z islamem” – przekonywał.

Biały Dom potraktował dokumenty odnalezione w kryjówce bin Ladena jako potwierdzenie skuteczności wysiłków prezydenta Baracka Obamy, by wyeliminować z używanego przez jego administrację języka słów nacechowane religijnie.

Zniknęły m.in. słowa takie jak dżihad, które ma również pokojowe znaczenie, a „radykalni islamiści” są nazywani „terrorystami”.

„Informacje, które odnaleźliśmy w kryjówce bin Ladena pokazują, że Al-Kaida znalazła się pod olbrzymią presją – powiedział w środę wieczorem prezydent Obama ogłaszając redukcję sił USA w Afganistanie. – Bin Laden niepokoił się, że Al-Kaida nie jest w stanie zastąpić zabitych ważnych liderów terrorystów oraz że Al-Kaidzie nie udało się przedstawić Ameryki jako wroga islamu a przez to zyskać szerszego poparcia”.

Więcej na:

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook