„Biała wdowa” zabita w ataku drona

Najbardziej poszukiwana brytyjska dżihadystka, rekruterka ISIS, była punkowa wokalistka Sally Jones została zabita w ataku drona, poinformowała CIA.

Od ponad trzech lat Jones była najbardziej poszukiwaną terrorystką na świecie. Udało jej się skłonić dziesiątki kobiet, by dołączyły do dżihadystów w Syrii, opowiadając im jak wspaniałe jest życie w nowym kalifacie. Zachęcała też do przeprowadzania ataków na Zachodzie i uzasadniała kary ścięcia głowy w Państwie Islamskim, proponując innym, by robili to samo.

Przed konwersją Sally Jones była wokalistką kobiecego zespołu punkrocka Krunch. Do Syrii wyjechała w 2013 roku po tym, jak zakochała się w islamskim ekstremiście i przeszła na islam przyjmując imię Umm Hussain al-Britani. W kalifacie była dowódcą oddziału kobiet, batalionu im. „Anwara Al-Awlakiego” – który został także, paradoksalnie, zabity przez amerykańskiego drona. Była odpowiedzialna za szkolenie Europejek w posługiwaniu się bronią i w taktyce. Według raportów, które wyciekły z ISIS, kobiety szkolone były do przeprowadzania zamachów samobójczych w Europie.

Największe oburzenie wywołał jednak fakt, że do Syrii Jones zabrała ze sobą swojego 11-letniego syna z poprzedniego związku, Joe. Wydaje się, że Joe został poddany praniu mózgu i ma w propagandzie Państwa Islamskiego zastąpić Jihadi Johna. ISIS opublikowało drastyczne wideo, na którym młodzi chłopcy dokonują egzekucji na więźniach w Rakce. Chociaż nie ma oficjalnego potwierdzenia, dziadkowie rozpoznali swojego wnuka Joe na wideo.

UWAGA DRASTYCZNE WIDEO

Eksperci zajmujący się terroryzmem obawiają się powrotu nie tylko dorosłych mężczyzn, ale także zradykalizowanych kobiet i dzieci, które przeszły dżihadystyczny trening połączony z praniem mózgu.

Jan Wójcik

źródło: The Telegraph, Counter Extremism Project, WP

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy