Bezczynność policji wobec przemocy w arabskiej rodzinie

israel_police
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Według danych tylko połowa skarg zgłoszonych na policję w Izraelu kończy się wniesieniem oskarżenia, a jedynie 33 ze 148 detektywów zajmujących się przemocą w rodzinie mówi po arabsku.

israel_police
Israel_police

Jak podają oficjalne dane, wysoki odsetek kobiet zamordowanych w ubiegłym roku przez swoich mężów lub partnerów pochodził ze społeczności arabskiej. Itach (Women Lawyers for Social Justice) w środę opublikowała dane pokazujące, że tylko połowa z 200 skarg dotyczących przemocy w rodzinie, zgłoszonych na policję, skończyła się wniesieniem oskarżenia.

Musimy być świadomi tego, że ilość zamordowanych kobiet nie prezentuje sytuacji w pełni. Pełny obraz, to tysiące kobiet, żyjących w strachu  przed tym, że zostaną zamordowane- tak brzmiała wypowiedź  prawniczki Keren Shemesh-Perlmuter, dyrektorki  Itach.

Widzimy ze statystyk, że wiele arabskich kobiet zwraca się do policji, ale ich skargi nie są należycie traktowane- powiedziała. Oznacza to, że kobiety złapane w potrzask ciągłej przemocy nie mają się do kogo zwrócić. Zatrzymują to dla siebie, i albo zostają zamordowane albo cierpią przez wiele lat.

Shemesh-Perlmuter powiedziała również,  że- nawet jeśli zgłaszają skargę, to proces ciągnie się w nieskończoność i w przypadku niemal połowy spraw, policja po prostu je zamyka. Oznacza to, że inne kobiety nie są chętne, do składania skarg w sprawie przemocy w rodzinie.

Według zebranych przez Itach danych, ze 148 detektywów wyspecjalizowanych w sprawach dotyczących przemocy w rodzinie, tylko 33 mówi po arabsku, 10 pochodzi ze społeczności arabskiej, a jedynie dwóch z nich to arabskie kobiety.

To sprawia, że arabskim kobietom jest jeszcze trudniej składać skargi na temat rodzinnych nadużyć- twierdzi Shemesh- Perlmuter. Oznacza to także, że policja nie jest odpowiednio wyposażona, aby właściwie badać i prowadzić te sprawy. Połowa z nich, kończy się tym, że słowo kobiety występuje przeciw słowu mężczyznyUważamy, że większość kobiet nie zgłosiłaby się i nie wniosła skargi z tytułu przemocy w rodzinie, jeśli ich sytuacja nie byłaby naprawdę poważna- dodaje.

Rzecznik policji, Micky Rosenfeld powiedział, że liczba osób mówiących po arabsku w tym departamencie wydaję się być wysoka w porównaniu do innych jednostek.

Zazwyczaj liczba funkcjonariuszy jest proporcjonalna do populacji, a akurat te liczby wyglądają doskonale- twierdzi, dodając, że kiedy kobieta zgłasza skargę z tytułu przemocy w rodzinie, nie musi być poddana intymnym oględzinom ciała oraz, że mężczyzna jest tak samo zdolny do prowadzenia sprawy dotyczącej przemocy w rodzinie, jak kobieta.

Oficjalne dane opublikowane w środę 24/11/2010  –  na dzień przed Międzynarodowym Dniem Wyeliminowania Przemocy Przeciwko Kobietom – ujawniły,  że tylko w tym roku do tej pory przez swoich mężów i partnerów zostało zamordowanych 18 kobiet; siedem z nich pochodziło z arabskiej mniejszości, która liczy ok. 1,5 miliona. (jk)

Autor: RUTH EGLASH

Źródło: The Jerusalem Post

http://www.jpost.com/Israel/Article.aspx?id=196636

Tłumacznie: JK

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze