BBC: program o wolności słowa ocenzurowany pod naciskiem islamistów

BBC
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Podczas nagrywania programu „Free Speech” w BBC3 padło pytanie dotyczące homoseksualistów wyznających islam. Meczet, w którym nagrywano materiał poprosił o  usunięcie tego pytania z programu. BBC zgodziła się program ocenzurować.

Ustępując żądaniom muzułmanów, stacja naraziła się na krytykę i oskarżenia o cenzurę.

Prowadzącym emitowanego na żywo show jest Rick Edwards. W programie zaplanowano panel dyskusyjny z udziałem Susan Kramer z socjalliberalnej partii Liberalni Demokraci, jednak część materiału została nagrana wcześniej. To właśnie  w przygotowanym wcześniej nagraniu z ust Asifa Lahore pada kontrowersyjne pytanie. Chciałbym zapytać wspólnotę muzułmańską, kiedy będzie można być gejem i muzułmaninem jednocześnie?. Warto dodać, że Lahore sam siebie uważa za pierwszą i ostatnią wyznającą islam homoseksualną drag queen.

BBCEdwards, który reklamuje program jako dający możliwość wypowiedzenia się na forum ogólnonarodowym, przerwał, zanim ktokolwiek z panelu czy widowni zdążył odpowiedzieć. Wyjaśnił, że pytanie zostanie pominięte w odpowiedzi na obawy głównego meczetu w Birmingham: Mieliśmy zamiar poruszyć tę kwestię, jednak po rozmowie z przedstawicielami meczetu, którzy wyrazili głębokie zaniepokojenie, zgodziliśmy się na puszczenie nagrania i dyskusję w następnym programie – 25 marca.

Program każdorazowo ogląda 79 000 widzów, którym wyraźnie nie spodobało się takie ujęcie tematu. Na Twitterze posypały się oskarżenia o cenzurę i ograniczanie wolności wypowiedzi. Widzowie domagają się wolności słowa, szczególnie że program „Free Speech” został stworzony przez niezależnych producentów z koncernu Mentorn, odpowiedzialnych również za formułę show „Question Time” (BBC1). Co więcej, na swojej oficjalnej stronie „Free Speech” reklamuje się następującym sloganem: W demokratycznej Wielkiej Brytanii wolno powiedzieć głośno, co się myśli. Powiedzmy więc to.

Stanowisko w sprawie zajęła istniejąca od 1866 brytyjska organizacja promująca sekularyzm i separację państwa od kościoła – National Secular Society. Stephen Evans, manadżer ds. kampanii, tłumaczy: Skoro już była zgoda na kręcenie programu Free Speech na terenie meczetu, to cenzura poruszonego tematu jest absurdalna i bezproduktywna. Być może BBC powinno w przyszłości wybierać neutralne pod względem religijnym miejsca, jeśli ma zamiar przeprowadzać podobne debaty.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

W oficjalnym oświadczeniu rzecznik programu oznajmił: Nadawany przez BBC3 program „Free Speech” ma na celu poruszanie kwestii, które są ważne dla widzów. Ze względu jednak na szacunek dla głównego meczetu Birmingham, gdzie kręcono odcinek w środę 12 marca, postanowiliśmy przełożyć dyskusję o prawach homoseksualistów w islamie na późniejszy termin. Temat zostanie omówiony w pełnym zakresie w odcinku emitowanym 25 marca.

Tłumaczenie GB

Źródło: http://www.theguardian.com/media/2014/mar/13/bbc-censorhip-free-speech-mosque

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook