Australijskie zmagania z burką

Helen
| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Komisarz stanu Victoria (Australia) do spraw równości i praw człowieka, Helen Szoke, chce zaprzestania debaty na temat noszenia burek przez muzułmańskie kobiety.

Szoke oznajmiła, że ciągłe nagłaśnianie tego tematu zagraża bezpieczeństwu muzułmanek w środkach transportu publicznego i w innych publicznych miejscach. „Wznowienie dyskusji przeciwko noszeniu burki i hidżabu byłoby niepokojące” – powiedziała. „To naprawdę stawia muzułmańskie kobiety, które wybrały noszenie tego stroju, w trudnej sytuacji. Mogą poczuć się zastraszone oraz unikać pokazywania się w miejscach publicznych”

Statystyki mówią, że liczba wniesionych skarg o dyskryminację na tle religijnym w tym roku wzrosła o 50%, a na tle rasowym o 40 %. Szoke powiedziała, że sprawy dotyczące stroju wzbudzały dużo emocji, a także powodowały „umacnianie się stereotypowego myślenia oraz prowokowały do wyciągania mylnych wniosków”. „Każdy ma prawo do własnej opinii, ale  jednocześnie każdy ma prawo czuć się bezpiecznym i akceptowanym we własnym społeczeństwie”, dodała.

W zeszłym roku australijski senator Cory Bernardi wezwał do wprowadzenia zakazu noszenia burki, natomiast jego szef i lider Australian Liberal Party, Tony Abbot dodał, że burka jest rzeczywiście  „szczególnie kontrowersyjna” i chciałby, żeby mniej kobiet ją nosiło.

Zdaniem The Islamic Council of Victoria, Australijczycy powinni być bardziej tolerancyjni dla muzułmanek noszących burki i hidżaby. Heba Ibrahim, członek Australian Federation of Islamic Councils dodał, że dotarły do niego informacje o wielu nieprzyjemnych wydarzeniach, które miały miejsce podczas prowadzonych przez polityków dyskusji w sprawie burki. Rządowy minister do spraw wielokulturowości Nick Kotsiras powiedział ostatnio, że nie ma on osobiście problemu z muzułmankami noszącymi burkę, o ile nie zostały do tego zmuszone.(p)

heraldsun.com.au

tłum. Brok

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook