Dawkins: burka jak worek na śmieci

burka-worek-na-smieci
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Zagorzały ateista Richard Dawkins, pisarz i naukowiec z Oxfordu, wywołał kontrowersje porównując burkę do worka na śmieci.

burka-worek-na-smieciJak mówi Dawkins, „coś mu się w środku przewraca”, kiedy widzi kobiety ubrane w tradycyjne islamskie zasłony. Nie opowiada się jednak za wniesieniem zakazu całkowitego zasłaniania ciała, gdyż byłby to zamach na liberalną tradycję Wielkiej Brytanii.

W wywiadzie dla Radio Times na temat swojego nowego dokumentu o niebezpieczeństwach szkół religijnych profesor Dawkins nazwał burkę „workiem na śmieci”. Rozwścieczył tym ugrupowania muzułmańskie, które oskarżyły go o „ignorancję i islamofobię”.

Jednak profesor nie cofnął swoich słów. W wywiadzie dla „Daily Mail” potwierdził, że „obrzydza go burka, gdyż jest symbolem ucisku kobiet”. Dodał jednak, że jako liberał nie poparłby całkowitego zakazu noszenia
jakiejkolwiek odzieży, ze względu na wpływ takiego zakazu na wolność jednostki i wolność wyboru.

Miesiąc temu rząd francuski przegłosował zakaz noszenia burki oraz nikabu (chusty zasłaniajacej również twarz) w miejscach publicznych.

Seyyed Ferjani z Muslim Association of Britain oskarża profesora Dawkinsa o „islamofobię”. Mówi: „Coraz częściej można się spotkać z takim nastawieniem. Społeczeństwo brytyjskie jest wolne i różnorodne. To do kobiety należy wybór czy chce nosić burkę lub nikab. Jaką różnicę robi to temu człowiekowi?”.

W filmie dokumentalnym „Faith Schools Menace” emitowanym na kanale More4, Dawkins, biolog ewolucjonista, przekonuje, że szkoły religijne przyczyniają się do pogłębienia segregacji społecznej.

Tłum.GB

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook