Asia Bibi zwolniona z więzienia, w ukryciu

Asia Bibi, chrześcijanka, która przesiedziała 8 lat w celi śmierci za rzekome bluźnierstwo (obrazę proroka Mahometa), została zwolniona z więzienia 10 dni po decyzji pakistańskiego Sądu Najwyższego, który ją uniewinnił. Obecnie przebywa w zapewnionym przez rząd ukryciu, ponieważ grozi jej śmierć z rąk muzułmańskich fanatyków. Jej długoletni prawnik uciekł w ubiegłym tygodniu do Holandii w obawie o życie.

Kilka krajów zaoferowało Asi Bibi udzielenie azylu, ale na razie nie wiadomo, czy będzie w stanie opuścić Pakistan. Aby uspokoić islamistów rząd Pakistanu zobowiązał się, że nie pozwoli jej wyjechać z kraju póki nie zostanie rozpatrzone odwołanie od decyzji sądu. (g)

Źródło: Reuters

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom