Dalszy los Asi Bibi jest niepewny

Prawnik Asi Bibi, chrześcijanki oskarżonej o bluźnierstwo i uniewinnionej przez sąd, opuścił Pakistan „wbrew swojej woli”. Saiful Malook twierdzi, że ONZ i UE zmusiły go do opuszczenia kraju.

Malook uciekł do Holandii po gwałtownych protestach islamistów przeciwko uniewinnieniu Bibi przez Pakistański Sąd Najwyższy. Rozgniewane tłumy wzywały do zabicia sędziów.

47-letnia matka piątki dzieci spędziła osiem lat w celi śmierci, gdy została skazana w 2010 r. za „obrazę proroka Mahometa” w sporze z sąsiadami. Pomimo uniewinnienia Bibi pozostaje w więzieniu.

Malook skontaktował się z urzędnikiem ONZ w Islamabadzie, ponieważ ze względu na protesty obawiał się o swoje życie. „Potem ONZ i ambasadorzy w Islamabadzie zwlekali trzy dni, a w końcu wsadzili mnie do samolotu wbrew mojej woli” – powiedział podczas konferencji prasowej w Hadze. Malook dodał, że „nie jest zadowolony” z tego, że musiał opuścić kraj bez Asi Bibi i nie ma pojęcia, gdzie ona jest: „Upierałem się, że nie opuszczę kraju, dopóki nie wyciągnę jej z więzienia. Jestem niezadowolony, że jestem tu bez niej, ale wszyscy mówili, że to ja jestem teraz głównym celem, a cały świat opiekuje się Asią Bibi. Wszyscy byli zdania, że to moje życie znalazło się w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Przez trzy dni nie pozwalali mi otworzyć drzwi, pewnego dnia zadzwoniłem do ambasadora Francji i powiedziałem, że nie chcę tu być.”

Mulook powiedział, że nie wie, czy Bibi będzie chciała ubiegać się o azyl. Jej mąż Ashiq Masih poprosił Theresę May o przyznanie mu azylu rodzinnego w Wielkiej Brytanii. Przemawiając w języku pendżabskim Masih powiedział w filmie: „Proszę, aby premier Wielkiej Brytanii pomogła nam i na ile to możliwe zagwarantowała nam wolność”. Poprosił również o azyl prezydenta USA Donalda Trumpa i premiera Kanady Justina Trudeau.

Islamiści oświadczyli, że będą nasilać protesty, jeśli Asia Bibi opuści kraj. Rząd zapowiedział, że zakaże jej podróżowania za granicę.

Oprac. GB na podst. https://news.sky.com

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign