Skazana na śmierć za bluźnierstwo pakistańska chrześcijanka uniewinniona

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Pakistańska chrześcijanka Asia Bibi, oskarżona o bluźnierstwo i skazana na karę śmierci, została uniewinniona przez Sąd Najwyższy Pakistanu. Sąd nie podważył przepisów o bluźnierstwie, ale stwierdził, że przestępstwo nie zostało udowodnione i nakazał jej zwolnienie, jeśli nie została skazana za żadne inne przestępstwo (a nie została). Asia Bibi została skazana w 2010 za obrażanie proroka Mahometa w wioskowej kłótni: był to zarzut, któremu stale zaprzeczała. Od momentu skazania przebywała przeważnie w izolatce.

Przeciwko ewentualnemu uniewinnieniu Asi Bibi zdecydowanie wypowiadały się wcześniej islamistyczne ugrupowania, grożąc zamieszkami. W czasie ogłaszania wardyktu sąd pilnowany był przez setki policjantów, a przed nim odbywały się demonstracje fundamentalistów, żądających kary śmierci. Spodziewać się można zarówno masowych demonstracji, jak i prób zamordowania uwolnionej kobiety.

Pakistańskie przepisy o bluźnierstwie wprowadzone zostały w 1986 roku i od tego czasu skazano setki osób, głównie muzułmanów z sekty Ahmadija i chrześcijan. Nie doszło jednak do żadnej egzekucji. (g)

Źródło: BBC

 

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook