Skazana na śmierć za bluźnierstwo pakistańska chrześcijanka uniewinniona

Pakistańska chrześcijanka Asia Bibi, oskarżona o bluźnierstwo i skazana na karę śmierci, została uniewinniona przez Sąd Najwyższy Pakistanu. Sąd nie podważył przepisów o bluźnierstwie, ale stwierdził, że przestępstwo nie zostało udowodnione i nakazał jej zwolnienie, jeśli nie została skazana za żadne inne przestępstwo (a nie została). Asia Bibi została skazana w 2010 za obrażanie proroka Mahometa w wioskowej kłótni: był to zarzut, któremu stale zaprzeczała. Od momentu skazania przebywała przeważnie w izolatce.

Przeciwko ewentualnemu uniewinnieniu Asi Bibi zdecydowanie wypowiadały się wcześniej islamistyczne ugrupowania, grożąc zamieszkami. W czasie ogłaszania wardyktu sąd pilnowany był przez setki policjantów, a przed nim odbywały się demonstracje fundamentalistów, żądających kary śmierci. Spodziewać się można zarówno masowych demonstracji, jak i prób zamordowania uwolnionej kobiety.

Pakistańskie przepisy o bluźnierstwie wprowadzone zostały w 1986 roku i od tego czasu skazano setki osób, głównie muzułmanów z sekty Ahmadija i chrześcijan. Nie doszło jednak do żadnej egzekucji. (g)

Źródło: BBC

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom