Armia Afganistanu sama nie pokona talibów

British army Afghanistan
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Wyższy dowódca afgański, będący doradcą premiera Wielkiej Brytanii ostrzega, że wycofanie wojsk brytyjskich z Afganistanu wywoła falę “ogólnoświatowego dżihadu”.

British army Afghanistan

W wywiadzie dla „The Mail on Sunday”, pułkownik Afgańskiej Armii Narodowej (ANA) Amin Jan powiedział, że wycofanie wojsk brytyjskich z Afganistanu umożliwiłoby Al-Kaidzie i talibom przejęcie władzy. Jego druzgocący komentarz pojawił się w czasie, gdy David Cameron zorganizował spotkanie w swej rezydencji w Chequers, żeby przedyskutować plany rozprawienia się z talibami i innymi zagrożeniami terrorystycznymi, gdy wojska brytyjskie i amerykańskie wycofają się w przyszłym roku.

Afgański oficer stwierdził również, że wojska ANA nie są wystarczająco wyszkolone aby pokonać rebeliantów. Opinia ta jest dla Camerona kłopotliwa z politycznego punktu widzenia, gdyż żołnierze ci byli szkoleni przez Brytyjczyków przez ostatnie trzy lata.

Pomysł wycofania wojsk brytyjskich zasadza się na założeniu, że armia Afganistanu będzie w stanie sama pokonać talibów. Jednak płk Jan – drugi z najbardziej doświadczonych dowódców afgańskich w prowincji Helmand – zarzucił politykom, że świadomie przeceniają zdolności armii afgańskiej, aby usprawiedliwić swoją decyzję o przyspieszonym wycofaniu sił międzynarodowych. Brytyjski premier zadeklarował wycofanie wojsk w przyszłym roku, przed kolejnymi wyborami. Jednak liczba żołnierzy już teraz jest stale zmniejszana, a bazy rozmieszczone w kluczowych strategicznych miejscach są likwidowane.

55-letni płk Jan jest zastępcą dowódcy brygady składającej się z 4500 żołnierzy w prowincji Helmand, gdzie walki z talibami były najzacieklejsze. Jest poważany za swój opór przeciwko okupacji sowieckiej w latach 80. Zapytany, czy rok 2014 jest odpowiednim czasem na przekazanie inicjatywy armii afgańskiej, odpowiedział: „Nie. Powiedziałbym, że to za wcześnie, ponieważ sytuacja do tego czasu się nie ustabilizuje. Jeśli Brytyjczycy wyjadą, dżihadyści potraktują to jako dobry znak.

Rozpęta się ogólnoświatowy dżihad. Takie jest moje zdanie”. Na pytanie, czy ANA jest w stanie pokonać talibów bez pomocy międzynarodowej, powiedział: „Nasi przywódcy mogą twierdzić, że jesteśmy w stanie podjąć się tego zadania, ale będzie to trudne. Mamy wystarczającą liczbę żołnierzy, jednak naszą słabą stroną jest jakość. Potrzebujemy więcej, lepiej wyszkolonych dowódców” – dodał.

Jeszcze w grudniu Cameron zachwalał siły afgańskie za ich gotowość do rozprawienia się z talibami po wycofaniu wojsk międzynarodowych. Przemawiając do brytyjskich żołnierzy w Camp Bastion powiedział: „Prawdę powiedziawszy, armia afgańska radzi sobie lepiej niż się spodziewaliśmy, jest ich też więcej niż myśleliśmy, i dlatego możemy wysłać tylu naszych żołnierzy z powrotem do kraju”.

Tłumaczenie Gabbie B.
Źródło: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2272585/Top-commander-If-UK-leaves-Afghanistan-Taliban-return-launch-global-jihad.html

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze