Arabia Saudyjska: pierwsze kobiety w samorządach

saudi ellections
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W Arabii Saudyjskiej odbyły się w sobotę 12 grudnia historyczne wybory do władz lokalnych. Po raz pierwszy zezwolono na ubieganie się o głos kobietom.

Na stanowiska w lokalnych władzach kandydowało 6000 mężczyzn i prawie 1000 kobiet, chociaż jak podaje Al-Jazeera frekwencja była rekordowo niska – 25%. Zadbano też o segregację płciową – kobiety i mężczyźni głosowali oddzielnie.

Ogółem kobiety zdobyły 17 miejsc w lokalnych władzach. Dostały się do samorządów w Rijadzie, Dżuddzie, ale także w niewielkiej miejscowości Madrakah leżącej koło Mekki.

Czy te jaskółki w samorządach czynią wiosnę na arabskiej pustyni? Brytyjski „The Week” przed wyborami wyliczał, czego kobiety nie mogą robić w Arabii Saudyjskiej: prowadzić samochodu, poruszać się bez towarzystwa męskiego opiekuna, ubierać strojów i makijaży „ujawniających ich piękno”, wchodzić w interakcje z obcymi mężczyznami, przymierzać ubrań w przymierzalni itp.

Ax

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze