Arabia Saudyjska: kolejny wyrok śmierci za apostazję?

Działacz praw człowieka w Arabii Saudyjskiej, Raef Badawi, stanie przed sądem za domniemaną apostazję. Takie oskarżenie może w tym kraju doprowadzić do wyroku śmierci. 

Raef Badawi

Jak podaje agencja AFP, sąd niższej instancji skierował sprawę do nadrzędnego sądu, stwierdzając, że „nie może wydać wyroku w sprawie o apostazję”. Badawi został aresztowany w czerwcu w mieście Jeddah, bez podania konkretnych powodów. Jest on współzałożycielem organizacji Saudi Liberal Network, wraz z feministką Suad al-Shammari I innymi osobami. SLN ogłosiła 7 maja „dzień liberalizmu” w islamskim królestwie, wzywając do położenia kresu wpływowi religii na zycie publiczne.

W związku z tym planowano zorganizowanie w Jeddah konferencji na temat tych spraw, ale odwołano ją, ponieważ władze “doradziły” grupie, żeby nie posuwała się tak daleko.

Prawo szariatu, surowo w Arabii egzekwowane, przewiduje za odejście od islamu karę śmierci, zazwyczaj jednak oskarżonym daje się szansę wyrażenia skruchy i do egzekucji nie dochodzi.

W lutym deportowano z Malezji do Arabii saudyjskiego blogera, Hamzę Kashgariego, który został uwięziony z oskarżenia o bluźnierstwo i obrazę Mahometa w komentarzach na Twitterze. Pomimo, że Kashgari wyraził skruchę, w internecie podniosła się fala komentarzy, żądających jego uśmiercenia.

PJ, na podst. http://uk.news.yahoo.com/saudi-rights-activist-faces-apostasy-charge-154957146.html?

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign