Arabia Saudyjska: kolejny wyrok śmierci za apostazję?

Raef Badawi
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Działacz praw człowieka w Arabii Saudyjskiej, Raef Badawi, stanie przed sądem za domniemaną apostazję. Takie oskarżenie może w tym kraju doprowadzić do wyroku śmierci. 

Raef Badawi

Jak podaje agencja AFP, sąd niższej instancji skierował sprawę do nadrzędnego sądu, stwierdzając, że „nie może wydać wyroku w sprawie o apostazję”. Badawi został aresztowany w czerwcu w mieście Jeddah, bez podania konkretnych powodów. Jest on współzałożycielem organizacji Saudi Liberal Network, wraz z feministką Suad al-Shammari I innymi osobami. SLN ogłosiła 7 maja „dzień liberalizmu” w islamskim królestwie, wzywając do położenia kresu wpływowi religii na zycie publiczne.

W związku z tym planowano zorganizowanie w Jeddah konferencji na temat tych spraw, ale odwołano ją, ponieważ władze “doradziły” grupie, żeby nie posuwała się tak daleko.

Prawo szariatu, surowo w Arabii egzekwowane, przewiduje za odejście od islamu karę śmierci, zazwyczaj jednak oskarżonym daje się szansę wyrażenia skruchy i do egzekucji nie dochodzi.

W lutym deportowano z Malezji do Arabii saudyjskiego blogera, Hamzę Kashgariego, który został uwięziony z oskarżenia o bluźnierstwo i obrazę Mahometa w komentarzach na Twitterze. Pomimo, że Kashgari wyraził skruchę, w internecie podniosła się fala komentarzy, żądających jego uśmiercenia.

PJ, na podst. http://uk.news.yahoo.com/saudi-rights-activist-faces-apostasy-charge-154957146.html?

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook