Pod obserwacją:

„Aquarius” już nie wypłynie po nielegalnych imigrantów

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Organizacja Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières, MSF) ogłosiła, że odwołuje swoje działania na Morzu Śródziemnym i nie będzie już prowadzić operacji wyławiania i przewożenia nielegalnych imigrantów przy użyciu statku „Aquarius”.

„Jest to rezultat kampanii rządu Włoch, wspieranej przez inne państwa europejskie, która ma na celu delegitymizację, szkalowanie i przeszkodzenie organizacjom pomocowym w pomaganiu zagrożonym osobom” – oświadczyła organizacja. Jej dyrektorka, Nelke Manders,  powiedziała: „Europa nie tylko nie zapewniła możliwości poszukiwawczych i ratowniczych, ale także aktywnie sabotowała próby ratowania życia ludzi. Koniec ‚Aquariusa’ oznacza więcej śmierci na morzu i jeszcze więcej niepotrzebnych śmierci, które pozostaną niezauważone”.

Jednakże w analizie przeprowadzonej przez Frontex, unijną agencję ochrony granic, za rok 2017, stwierdza się, że obecność na morzu takich statków, jak Aquarius „pomaga przestępcom w osiągnięciu ich celów przy minimalnych kosztach oraz wzmocnienie ich modelu biznesowego poprzez zwiększenie szans migrantów na sukces” w docieraniu do Europy. Na skutek tego coraz więcej ludzi postanawia przedostać się przez morze, co oznacza więcej utonięć.

Krytycy NGO przewożących migrantów zauważają też, że statki płyną zawsze do portów europejskich, a nie do bliżej położonych portów afrykańskich, co sugeruje, że „ratowanie” nie jest ich priorytetem.

Od początku 2016 roku Aquarius wyłowił z Morza Śródziemnego prawie 30 000 migrantów. W ostatnim okresie nękany był problemami – stracił prawo do pływania najpierw pod banderą Gibraltaru, a następnie Panamy, co zmusiło go do pozostawania w porcie w Marsylii.

Minister spraw wewnętrznych Włoch, Matteo Salvini, tak skomentował sytuację dla dziennika „Il Giornale”: „Mniej wypłynięć, mniej lądowań, mniej śmierci. I dobrze”. Salvini od objęcia urzędu starał się powstrzymać operacje przewozu migrantów przez statki NGO, a włoscy prokuratorzy twierdzą, że koordynowały one swoje działania z przemytnikami ludzi. Liczba migrantów przybywających do Włoch zmalała o 80 procent w ciągu ostatnich dwóch lat.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Adam Myszka, na podst. https://www.msf.org/aquarius-forced-end-operations-europe-condemns-people-drown

https://reliefweb.int/report/world/frontex-annual-risk-analysis-2017

http://www.ilgiornale.it/news/politica/laquarius-si-ferma-salvini-meno-partenze-meno-morti-1612657.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook