Council on American-Islamic Relations przyznała nagrodę dla muzułmanina roku kobiecie, której CAIR jako organizacja pomogła w walce o prawo do bycia antysemitką, pomimo pracy dla szkoły publicznej w Ameryce.
Nagrodę otrzyma Bahia Amawi, logopedka z Teksasu, która straciła pracę w szkole państwowej, gdyż odmówiła podporządkowania się stanowemu prawu przeciwko BDS. CAIR wytoczyła proces sądowy stanowi Teksas, twierdząc, że ustawa narusza prawo Amawi do wolności słowa, zagwarantowane przez Pierwszą Poprawkę.
Skrót BDS oznacza „bojkot, dywestycje, sankcje”. Jest to ruch zwalczający Izrael. Zgodnie z definicją antysemityzmu, podaną przez International Holocaust Remembrance Alliance oraz oficjalnie przyjętą przez Stany Zjednoczone (a także 31 innych państw), ruch BDS jest w swojej istocie antysemicki.
Jest tak przede wszystkim dlatego, że „przyjmuje on podwójne standardy i wymaga, aby Izrael zachowywał się w sposób, którego nie oczekuje się ani nie żąda się od innych demokratycznych państw”. Przykładowo, na świecie jest co najmniej setka sporów terytorialnych, które nie spotkały się z żadną odpowiedzią ze strony ruchu BDS.
Nawet ONZ w niedawnym sprawozdaniu ostro skrytykowała rolę, którą ten ruch odgrywa w promowaniu antysemityzmu. Autorem tego dokumentu był specjalny sprawozdawca Ahmed Shaheed, https://en.wikipedia.org/wiki/Ahmed_Shaheed polityk i dyplomata z Malediwów.
W 2017 roku władze Teksasu uchwaliły prawo, które zabrania organom stanowym zatrudniania wykonawców odmawiających podpisania deklaracji mówiącej o tym, że nie popierają bojkotu Izraela. W praktyce oznacza to, że osoby pracujące dla instytucji stanowych nie mogą być antysemitami.
Wybór Bahii Amawi na muzułmankę roku, dobitnie pokazuje jakie są cele CAIR: zamiast wybrać ze społeczności muzułmańskiej kogoś, kto dokonał niezwykłych czynów na rzecz wspólnego dobra, jako model postępowania wybrano kobietę, której CAIR pomagała walczyć o jej prawo do głoszenia nienawiści w szkole publicznej.
CAIR promuje się jako „największa organizacja na rzecz ochrony wolności obywatelskich muzułmanów w Ameryce”. Ta nagroda pokazuje, że są wierni swoim korzeniom, co wcale nie oznacza obrony praw i wolności muzułmanów.
CAIR powstała jako część Islamic Association for Palestine (IAP) – organizacji utworzonej w 1981 przez Mousę Abu Marzooka, członka organizacji terrorystycznej Hamas. Obecnie jest on wyższym rangą działaczem Hamasu w Strefie Gazy. W 2007 roku rząd USA nadał CAIR status podejrzanego o współudział w finansowaniu Hamasu.
W kwietniu 2019 roku sędzia federalny Robert Pitman wydał wyrok na korzyść CAIR i Amawi, stwierdzając, że prawo przeciwko BDS wprowadzone w Teksasie nie odpowiada istotnym interesom stanu i uznając, że bojkoty są sposobami wyrażania opinii, prawnie chronionymi przez Pierwszą Poprawkę.
Oznacza to, że Amawi będzie mogła szerzyć nienawiść wobec Żydów wśród uczniów, jeśli tylko będzie miała taką ochotę. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w żadnej szkole.
Meira Svirsky
Oprac. Wistaria, na podst. https://clarionproject.org