Palestyńczyk: europosłowie nie mają pojęcia, o co toczy się konflikt

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Działacz praw człowieka, izraelski Palestyńczyk Bassem Eid, przemawiając w Parlamencie Europejskim skrytykował Europę za jej podejście do konfliktu izraelsko – palestyńskiego i sprzyjanie ruchowi BDS .

Oto fragmenty tej wypowiedzi.

„Moim zdaniem większość europejskich parlamentarzystów nie ma pojęcia, co rzeczywiście dzieje się na tym terenie i o co toczy się konflikt. Powtarzałem cały czas, że ekonomiczna współpraca i dobrobyt utorują któregoś dnia drogę do pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami. Niestety Europa przez stulecia niemal zamykała oczy na kwestię ekonomii i Europa w tym samym czasie nie znalazła politycznego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Właśnie teraz jest czas na wspólne działanie Palestyńczyków i Izraelczyków. Nie powinno być tak, że musimy żyć w strachu.

Muszę powiedzieć, że są dziesiątki palestyńskich przedsiębiorców, którzy otrzymali zaproszenie na tę konferencję i przez ostatnie 48 godzin wycofali się z uczestnictwa, ponieważ otrzymali groźby od sił wywiadowczych Autonomii Palestyńskiej. Byłyby nas dziesiątki, siedzących tutaj, na tym podium, by mówić o sytuacji ekonomicznej. Ale niestety, Autonomia Palestyńska próbuje zwalczać każdy rodzaj kooperacji między Izraelczykami a Palestyńczykami, ponieważ leży w interesie Autonomii Palestyńskiej utrzymywanie Palestyńczyków w cierpieniu. Mogą nimi rządzić tylko dzięki ich cierpieniom.

Przyjaciele, BDS (Boycott, Divestments, Sanctions) jest ruchem, który próbuje wykorzystać Palestyńczyków, by zdobyć siłę i pieniądze. To jest jeden z głównych problemów w Europie, bo jeśli Europa jutro obetnie finansowanie BDS, tak jak Trump obciął finansowanie UNRWA, to BDS przestanie istnieć w ciągu następnych sześciu miesięcy.

Autonomia Palestyńska zwalcza każdy rodzaj kooperacji między Izraelczykami a Palestyńczykami, ponieważ leży w jej interesie utrzymywanie Palestyńczyków w cierpieniu

Moim zdaniem większość Palestyńczyków obecnie to ludzie, którzy chcą raczej godności,  niż tożsamości. To jest jedna z najważniejszych spraw, a godność można osiągnąć tylko przez dobrobyt. Mówiłem moim palestyńskim kolegom w obozach dla uchodźców, że ojczyzna nie jest miejscem, w którym się urodziłeś. Ojczyzna jest miejscem, w którym może otrzymać godność, sprawiedliwość i wolność.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Tak więc Europa powinna pomóc Palestyńczykom w położeniu kresu tak zwanemu BDS. Byłoby znacznie lepiej dla parlamentów w Europie, gdyby wysyłano pieniądze bezpośrednio do Palestyńczyków, zamiast dawać je BDS. BDS nigdy nam nie pomoże. BDS nigdy nie zechce osiągnąć jakiegokolwiek pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami. BDS chce zniszczyć Izrael i jako Palestyńczyk nie chcę mieć z tym nic wspólnego.

Trzy lata temu byłem w Afryce Południowej na tak zwanym Tygodniu Apartheidu i udzieliłem tam kilku wywiadów w mediach. Jedna z gazet skontaktowała się z członkiem BDS w Afryce Południowej, pytając o jego reakcję na moje poglądy. Co ten członek BDS w Afryce Południowej powiedział dziennikarzowi? Powiedział, że pan Eid miał rację, kiedy mówił, że Palestyńczycy cierpią z powodu wzywania do bojkotu Izraela, ale że będzie to krótkotrwałe cierpienie na rzecz długotrwałych korzyści. A wiecie, kto nam to [już kiedyś] powiedział? Przywódcy arabscy w 1948 r., kiedy otworzyli dla nas drzwi i powiedzieli: „Przybywajcie! To będzie krótkotrwałe cierpienie, a długotrwałe korzyści” I czekamy już niemal 70 lat. To jest polityka.

Chcę zwrócić dzisiaj waszą uwagę na Strefę Gazy. Spójrzcie na Gazę – co zdarzyło się tam po wycofaniu się Izraela. Kiedy Ariel Szaron ogłosił swój plan wycofania się z Gazy, palestyńscy przywódcy zaczęli biegać od jednego kanału telewizyjnego do drugiego, mówiąc: „Jeśli Izrael wycofa się, zrobimy z Gazy Singapur”. Nie byłem w Singapurze, ale wątpię, by sytuacja tam była podobna do Strefy Gazy. Spójrzcie, co się stało. Moim zdaniem my, Palestyńczycy, zniszczyliśmy w Gazie to, co pozostało po Izraelczykach i taki jest rezultat.”

Źródło: https://www2.memri.org

Bassem Eid (ur.1958) jest Palestyńczykiem, obywatelem Izraela i ma za sobą długoletnią działalność na rzecz praw człowieka. Początkowo koncentrował się na naruszeniach tych praw popełnianych przez izraelskie siły zbrojne, ale od wielu lat rozszerzył swoje badania o łamanie praw własnych obywateli przez Autonomię Palestyńską. Założył  Palestinian Human Rights Monitoring Group, która działała w latach 1996 – 2011. Obecnie pracuje jako analityk polityczny w izraelskiej telewizji i radiu.

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook