Al-Szabaab spiskuje w Holandii

Były dowódca powiązanej z Al-Kaidą organizacji al-Szabaab twierdzi, że uśpione jej komórki w Holandii potajemnie przygotowują ataki terrorystyczne.

Mohamed Farah Al Ansari, dowódca, który opuścił al-Shabaab z powodu sporu z jej przywódcami, powiedział, że islamistyczne grupy aktywnie rekrutują i szkolą członków somalijskiej diaspory w Holandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w celu przeprowadzania ataków w krajach zamieszkania .

Reporterka BBC Mary Harper powiedziała w holenderskim radiu, że Al Ansami powiedział jej w wywiadzie, iż Somalia stała się nową wylęgarnią dżihadyzmu. Al Ansari dołączył do sił rządowych i został objęty programem ochrony dla osób, które zerwały z Al Szabaab.
Somalijski dowódca był również przesłuchiwany przez amerykańskie służby bezpieczeństwa w amerykańskiej ambasadzie w Nairobi.

Al-Shabaab wywodzi się z Unii Trybunałów Islamskich, która podzieliła się na kilka mniejszych frakcji po jej rozbiciu w 2006 roku przez somalijski rząd tymczasowy i jego etiopskich sojuszników wojskowych. Grupa określa się jako prowadząca dżihad przeciwko „wrogom islamu” i jest zaangażowana w walkę z tymczasowym rządem federalnym i misją Unii Afrykańskiej w Somalii (AMISOM). Kontroluje ona duże połacie południowej części kraju, wprowadzając tam rządy islamskiego prawa szariatu w najbardziej surowej wersji. Liczebność grupy szacuje się na około 14.000 bojowników. Atakuje ona również zagraniczne organizacje pomocowe, co doprowadziło do zawieszenia operacji humanitarnych i masowego wyjazdu pracowników pomocy.

PJ
Źródło: http://www.rnw.nl/english/bulletin/al-shabab-plotting-attack-netherlands

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign