Al-Jazeera, stacja antysemicka

Niedawno katarska sieć medialna Al-Jazeera przeprosiła za antysemickie wideo o Holocauście, które zamieszczono na Facebooku i Twitterze AJ+Arabic.

Po przetłumaczeniu i opublikowaniu tego wideo przez MEMRI, Al-Jazeera usunęła je z kont mediów społecznościowych AJ+, zawiesiła dwoje dziennikarzy odpowiedzialnych za jego wyprodukowanie i oznajmiła, że wideo jest „sprzeczne z standardami edytorskimi”.

Jednak wieloletnie monitorowanie przez MEMRI katarskich mediów, a szczególnie sieci Al-Jazeera, ujawnia, że opublikowanie tego antysemickiego wideo przez AJ+ nie jest wyjątkowym wydarzeniem. Od lat katarskie media służą jako platforma do szerzenia antysemickich treści i negowania Holocaustu. Szczególnie wyróżniają się skrajnie antysemickie wypowiedzi szejka Jusufa Al-Karadawiego, założyciela i do niedawna przewodniczącego wspieranego przez Katar Międzynarodowego Związku Muzułmańskich Uczonych (IUMS).

Al-Karadawi, który jest uważany za duchowego przywódcę Bractwa Muzułmańskiego, znany jest z wychwalania dżihadu i operacji męczeńskich, jak również z wypowiedzi antysemickich. Urodzony w Egipcie, znalazł azyl i bazę działania w Katarze – gdzie cieszy się ochroną i finansowaniem obecnego emira Kataru, szejka Tamima bin Hamid Aal Thaniego, a przedtem jego ojca, szejka Hamida bin Chalifa Aal Thaniego, który ustąpił ze stanowiska emira w 2013 r. – a kraje zachodnie, w tym USA, Wielka Brytania i Francja, zakazały mu wstępu na swoje terytoria z powodu ekstremistycznych poglądów.

W wystąpieniu w styczniu 2009 r., które nadała Al-Jazeera TV, Al-Karadawi wezwał do drugiego Holocaustu, mówiąc, „Z wolą Allaha, następny raz będzie z rąk wiernych” – tj. muzułmanów. Niespełna dwa tygodnie temu katarska rządowa gazeta „Al-Arab” opublikowała religijną lekcję na ramadan Al-Karadawiego, w której powiedział, że Żydzi przeciwstawili się Allahowi i dlatego Allah przeklął ich i zamienił w małpy i świnie.
Kilka dni po opublikowaniu przez AJ+ wideo o Holocauście, następca Al-Karadawiego jako przewodniczący IUMS, dr Ahmed Al-Raissouni, napisał artykuł, w którym twierdzi, że kwestionowanie Holocaustu jest nie tylko prawem, ale obowiązkiem. Artykuł zamieszczono na stronie internetowej sponsorowanego przez Katar IUMS, jak również na osobistej stronie Facebooka Al-Raissouniego.

Antysemickie wypowiedzi słychać było także podczas imprezy na cześć Al-Karadawiego w lipcu 2007 r., którą nadawała Al-Jazeera. Były to słowa ówczesnego szefa biura politycznego Hamasu, Chaleda Maszala, który także znalazł schronienie w stolicy Kataru, Doha.

Te wypowiedzi Al-Karadawiego i jego zwolenników są tylko niektórymi z antysemickich treści szerzonych w mediach katarskich, szczególnie w sieci Al-Jazeera. Ponadto w zeszłym roku w mediach katarskich często powtarzano twierdzenia zaprzeczające Holocaustowi – szczególnie takie, jak wideo AJ+ twierdzące, że Żydzi wyolbrzymiają czyny nazistów przeciwko nim i używają wydarzeń Holocaustu do szantażowania Niemiec i całego Zachodu.

 

Źródło: www.memri.org


Przegląd niektórych antysemickich wypowiedzi, regularnie znajdowanych w mediach katarskich (język angielski): www.memri.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign