A jednak Bractwo Muzułmańskie

| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Przed kilkoma miesiącami zapewniani byliśmy, że nie ma związków pomiędzy Ligą Muzułmańską w RP a Bractwem Muzułmańskim. Najnowszy raport PEW Research zadaje kłam tym słowom.

Bractwo Muzułmańskie założyciele„Nie mamy związków z Bractwem. Gdzie Egipt, a gdzie my? Jesteśmy związkiem polskich muzułmanów”, odpowiadał na pytania dziennikarza „Gazety Wyborczej” Samir Ismail, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej.

„Sugerowanie, że ma ona związek z Bractwem Muzułmańskim albo że chce zrobić coś złego, jest pomówieniem”, pisała GW cytując Bogusława Zagórskiego.

Najnowszy raport PEW Research, organizacji dalekiej od krytycznego stanowiska wobec muzułmanów stwierdza: „Mająca siedzibę w Brukseli Federacja Islamskich Organizacji w  Europie (FIOE) jest organizacją parasolową dla dużych grup krajowych powiązanych z Bractwem [Muzułmańskim – przyp. red.].”Liga Muzułmańska w RP, wraz z Muzułmańskim Stowarzyszeniem Wielkiej Brytanii (MAB), Islamską Wspólnotą w Niemczech (IGD) należą do FIOE”.

Raport przedstawia także i inne nurty wśród europejskich muzułmanów. Jednak jeśli chodzi o Bractwo, to stwierdza, że obecnie zmienia ono agendę i bardziej skupia się na potrzebach muzułmanów i aktywności w Europie, niż na kwestiach bliskowschodnich. Raport przyznaje też, że organizacje należące do FIOE wywoływały w przeszłości kontrowersje antysemickimi uwagami, popieraniem zamachów samobójczych w Izraelu i zaangażowaniem w finansowanie Hamasu.

„Wielu Europejczyków uważa, że niektóre organizacje powiązane z Bractwem promują podejście, które zachęca ich zwolenników do myślenia o sobie przede wszystkim jako o muzułmanach, w ten sposób szkodząc asymilacji muzułmanów w Europie”, piszą autorzy raportu.(pj)

JW na podst. PEW Research

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

The Pew Research Center’s Forum, uruchomione w 2001, ma na celu promocję głębszego zrozumienia zagadnień na styku religii i spraw publicznych.

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook