700 tysięcy dolarów za kanapkę z kurczakiem

mcdonalds-halal-sign
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Aż 700 tysięcy dolarów ma zapłacić McDonald’s i jeden z operatorów oddziałów tej sieci. Powód: nieuzasadnione reklamowanie produktów serwowanych w konkretnych placówkach jako spełniających wymogi muzułmańskiej diety. Sprawę opisują amerykańskie media, m.in. huffingtonpost.com.

Cała sprawa miała swój początek we wrześniu 2011 roku, gdy muzułmanin Ahmed Ahmed kupił kanapkę z kurczakiem w jednej z placówek McDonald’s. Jego zdaniem produkt nie spełnił wymogów halal, czyli nie został przygotowany zgodnie z zasadami muzułmańskiej diety. Muzułmanie nie mogą m.in. jeść mięsa wieprzowego, ich religia nakazuje również rytualny ubój zwierząt. Warto zaznaczyć, że Ahmed kupił kanapkę w jednej z placówek sieci, które miały sprzedawać jedzenie przygotowywane według halal.

mcdonalds-halal-signJak podkreślał pełnomocnik oskarżyciela, w Stanach Zjednoczonych znajdują się zaledwie dwa tego typu oddziały fast foodu. Oba są zlokalizowane w Dearborn, które jest jednym z największych skupisk muzułmanów w USA. Mieszka ich tam bowiem aż 150 tysięcy. Obie placówki reklamowały serwowane w nich popularne kanapki McChicken, a także McNuggetsy, jako przygotowywane zgodnie z zasadami muzułmańskiej diety. Oznaczało to między innymi, że mięso miało pochodzić od sprawdzonego dostawcy.

Zdaniem oskarżycieli , gdy w jednej z placówek brakowało produktów halal, były one zastępowane innymi, które nie spełniały wymogów muzułmańskiej diety. Skarżący twierdzą, że tę informację udało im się potwierdzić u „źródła związanego z restauracją”, co więcej – zastępowanie produktów miało nie być jednorazowym incydentem.

Ahmed wraz z prawnikiem zdecydowali się napisać list zarówno do sieci McDonald’s jak i do operatora tej konkretnej placówki. Sprawa trafiła do sądu, gdyż panowie nie otrzymali odpowiedzi. Pełnomocnik Ahmeda powiedział mediom, że jest zaskoczony z wyników wstępnej umowy. Przedstawiciele McDonalda’s zapewnili, że zawarcie ugody w tej sprawie jest dla nich bardzo istotne.

Pozew objął wszystkie przypadki zakupu jedzenia, które nie spełniało wymogów muzułmańskiej diety od września 2005 roku do ubiegłego piątku. Ponieważ ciężko byłoby oszacować, do kogo trafiły produkty, pieniądze z ugody zostaną przekazane głównie organizacjom działającym na rzecz społeczności muzułmańskiej. I tak 275 tys. dolarów ma trafić do kliniki, 150 tys. zasili konto muzułmańskiego muzeum. Z odszkodowania 230 tys. dolarów zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów sądowych. Kwota ta obejmuje również wynagrodzenia dla pełnomocników. 20 tys. dolarów ma natomiast trafić do Ahmeda.

Operator oskarżonej placówki McDonald’s wysłał do mediów oświadczenie, w którym można przeczytać, że firma „ma starannie opracowany system przygotowywania produktów zgodnie z zasadami halal. Przykładowo mięso kurczaków, które spełnia wymogi halal, jest przetwarzane w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu”. Ponadto, operator podkreśla, że zapewnia swoim pracownikom odpowiednie szkolenia, po to by wiedzieli jak przygotowywać jedzenie halal.

W 2002 roku McDonald’s zgodził się wypłacić odszkodowanie w wysokości 10 mln dolarów osobom, które oskarżyły go o nieprawidłowe oznakowanie frytek, jako produktu wegetariańskiego. W rzeczywistości bowiem wegetariański olej używany do ich przygotowania zawierał pewne ilości wołowiny.

Więcej na http://m.onet.pl/biznes,evexe

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook