Zobaczyć Neapol i… przejść na islam

image001
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

image001Na ulicy w Neapolu

Alessandra nazywa siebie Aminą. Francesco wybrał imię Muhammad. Ona, mimo dezaprobaty matki, zdecydowała się nosić islamską chustę; on zapuścił brodę i ukrył tatuaże pod długą białą tuniką.

Oboje płynnie recytują Koran po arabsku. Dwójka neapolitańczyków, którzy przeszli na islam, gra główną rolę w dokumencie Ernesto Pagano „Napolislam”.

Film miał premierę 13 czerwca w Bolonii na Biografilm Festival i wyjaśnia, jak tocząca się w Europie islamizacja trafiła do Neapolu.

Słynny rynek, miejsce kultu Dziewicy Marii, Madonny del Carmine, w każdy piątek pokrywa się muzułmańskimi dywanikami modlitewnymi. Setki bosonogich mężczyzn recytują kazanie imama Yassina czyli Agostina Gentile, który jest przekonany, że „wcześniej był komunizm i Che Guevara, teraz jest islam”. Jego mowy, w doskonałym klasycznym języku arabskim, poszukiwane są w całym regionie, gdzie miejsca kultu wzrastają z miesiąca na miesiąc.

„Napolislam” powstał po długich latach obserwacji osób nawróconych na islam. To jest wypowiedź człowieka świeckiego o tym zjawisku” – tłumaczy Pagano. „Wykorzystuję niezrównaną siłę ekspresji Neapolitańczyków i pokazuję też konflikty w domach, gdzie nowo nawróceni stają wobec uprzedzeń własnych rodzin. Rezultat bywa czasami komiczny. I często poprzez śmiech uzyskuje się lepsze zrozumienie rzeczy. Neapol jest miastem, gdzie wszystko się miesza: można zobaczyć miejscowe słodkie przysmaki – sfogliatelle i casatielli – opatrzone etykietą „halal”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Jedna z opowieści koncentruje się na Salvatorze Muhammadzie, byłym bojowniku ruchu bezrobotnych z Neapolu, który po tym, jak „zobaczył, że jego ruch popada w korupcję i puszkowanie wieprzowiny, przeszedł na islam”. Wierzy, że to jedyne rozwiązanie na rzecz równego i sprawiedliwego społeczeństwa.

Film nakręcono pomiędzy 2014 (podczas miesiąca ramadanu) a 2015 (w okolicach daty ataku na „Charlie Hebdo”). „Napolislam” będzie rozpowszechniany przez „I wonder pictures”; jego premierę w multipleksach i kinach plenerowych planuje się podczas ramadanu.

Roselit, na podstawie: http://www.ansamed.info/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook