Znawca Koranu chce, żeby muzułmanie świętowali Boże Narodzenie

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Islamski uczony z Glasgow Paigham Mustafa wezwał muzułmanów, żeby przyłączyli się do obchodów świąt Bożego Narodzenia.

Według tego historyka i tłumacza Koranu szacunek dla Jezusa powinien zainspirować zwolenników islamu do obchodzenia chrześcijańskiego święta. Jego zdaniem muzułmanie mogą, a nawet powinni wysyłać świąteczne kartki, dekorować swoje domy i nosić czapki Mikołaja.

Urodzony w Pakistanie znawca Koranu, wydawca i biznesmen sprzeciwił się opinii wielu imamów, którzy nakazują muzułmanom odcięcie się od tradycji świątecznych, ponieważ nie reprezentują one ich własnej wiary. Mustafa uważa, że niektórzy muzułmanie stali się „niepokojąco nietolerancyjni” i dodaje, że w Wielkiej Brytanii padł nawet pomysł, by zamiast Bożego Narodzenia świętować Milad un Nabi (urodziny Mahometa).

„Muzułmanie, którzy naprawdę rozumieją Koran, powinni postrzegać obchody Bożego Narodzenia jako okazję do pokazania, że Jezus jest wymieniony i szanowany w Koranie. Muzułmanie również szanują Chrystusa i powinni koncentrować się na stworzeniu światowej wspólnoty pokoju i szacunku. Wysyłanie kartek z życzeniami i życzenie sobie wzajemnie Wesołych Świąt powinny być okazją do wspierania i wzmacniania dobrych relacji społecznych. Noszenie czapki świętego Mikołaja nie osłabi niczyich przekonań” – oświadczył Mustafa.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy uczony naraził się współwyznawcom – wcześniej miał przydzieloną ochronę policyjną, ponieważ piętnastu imamów wydało fatwę, oskarżając go o szerzenie „rebelii” w czasopismach publikowanych przez niego dla społeczności muzułmańskiej. Mustafa przez ponad dekadę badał najwcześniejsze znane teksty Koranu i demaskował zniekształcenia, jakich dokonują jego zdaniem przywódcy islamscy na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii.

Znana jest także jego opinia, że muzułmanie powinni opuścić kraj, jeśli czują się niekomfortowo z wolnością słowa. Słowa te odnosiły się do fali krytyki ze strony muzułmanów w związku z wypowiedzią Borisa Johnsona, byłego burmistrza Londynu, że kobiety w burkach wyglądają jakby chciały napaść na bank albo jak „skrzynki pocztowe”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Tesco-supermarket-Christmas-advert-659327

Stosunek muzułmanów do świąt Bożego Narodzenia od dłuższego czasu jest kwestią sporną. W ubiegłym roku w reklamie świątecznej Tesco pojawiła się muzułmańska rodzina z prezentami świątecznymi. W rezultacie klienci zagrozili bojkotem sklepu. Z drugiej strony muzułmanie byli też oskarżani o to, że są słabo zintegrowani, skoro nie chcą świętować chrześcijańskiego święta.

Mo Farah
Mo Farah

W zeszłym roku Mo Farah, muzułmanin, czterokrotny złoty medalista olimpijski w biegach, był obiektem ataków, za to, że pokazał na Instagramie swoje zdjęcie w czapce świętego Mikołaja.

Oprac. GB, na podst. https://www.thescottishsun.co.uk ; https://www.thetimes.co.uk

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook