Znana filozofka: Sprzeciw wobec szariatu to islamofobia

martha-nussbaum
| 19 komentarzy|
image_pdfimage_print

Olivia Patton

Znana filozofka Martha Nussbaum skrytykowała zachodnią islamofobię, problem, który według niej jest dalej bardzo powszechny w Stanach Zjednoczonych.

Nussbaum stwierdziła: „Nie tak dawno temu, Amerykanie i Europejczycy szczycili się swoim dziedzictwem epoki Oświecenia – postawą tolerancji religijnej, choć wszyscy wiedzieli, że naprawdę historia Zachodu była pełna religijnej wrogości i przemocy”. Nussbaum, profesor uczelniany prawa i etyki na Uniwersytecie w Chicago, powiedziała, że należy przeanalizować rażącą dyskryminację prawną muzułmanów w Stanach Zjednoczonych, Francji, Belgii, Niemczech, Hiszpanii i w innych krajach. „Nasza sytuacja pilnie wymaga od nas krytycznej samooceny. Staramy się odkryć korzenie obrzydliwych lęków i podejrzeń, które obecnie zniekształcają myślenie wszystkich społeczeństw zachodnich”, stwierdziła.

Siedemdziesiąt procent wyborców stanu Oklahoma w 2010 roku zagłosowało za poprawką do konstytucji, która uniemożliwiała prawu szariatu – kodeksowi moralnemu islamu – wpływ na sądy w Oklahomie. Prawo szariatu reguluje indywidualne zachowanie muzułmanów i wyznacza zasady dotyczące spożywania alkoholu, praktyk żywieniowych, modlitw, jak również wpływa na kodeks uczciwości w kontaktach biznesowych. Poprawka, przegłosowana przez wyborców, została ostatecznie odrzucona jako niekonstytucyjna i nigdy nie weszła w życie.

Zdaniem Nussbaum, sprawa ta jest odzwierciedleniem najnowszych starań USA w walce z nietolerancją religijną.

Nussbaum przedstawiła proponowaną ustawę ze stanu Tennessee, która karałaby posługiwanie się prawem szariatu 15 latami więzienia. Poprawiona wersja ustawy, która nie odwołuje się wyraźnie do islamu czy prawa islamskiego, ale wciąż nakłada sankcje karne, została w końcu przegłosowana.

Ponadto, według Nussbaum amerykańskie muzułmanki padają ofiarą molestowania ze względu na swój osobisty wybór noszenia hidżabu i burki. Marokańska hostessa, która pracowała w Grand Disney Land California Hotel pozywa Disneya o prawo do noszenia hidżabu w czasie pracy. Jej przełożeni poinformowali ją, że okrycie głowy kłóci się z „disneyowskim wizerunkiem” i że jeśli będzie chciała dalej je nosić, nie będzie mogła pokazywać się klientom.

„Według mnie, każdy student powinien posiadać wiedzę na temat głównych religii świata,” powiedziała Nussbaum. „Myślę więc, że mamy szczęście, w pewnym sensie, że takie interwencje dają nam więcej okazji do uczenia się i rozmowy.”

Organizatorem wystąpienia Nussbaum był Institute of Humanities and Global Cultures, założony niedawno na uniwersytecie w Chicago.

Tłumaczenie: Agaxs

Źródło: http://www.cavalierdaily.com/article/2012/11/renowned-philosopher-berates-western-islamophobia

Adres e-mail Marthy Nussbaum: martha_nussbaum@law.uchicago.edu

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook