Zmuszanie do małżeństwa będzie w Anglii przestępstwem

| 3 komentarze|
image_pdfimage_print

Rząd w Londynie wypowiada wojnę zwyczajowi, który premier David Cameron porównuje z niewolnictwem

– Małżeństwo powinno być jednym z najszczęśliwszych wydarzeń w życiu, ale, o zgrozo, tysiące ludzi co roku zmuszanych jest do wzięcia ślubu wbrew swej woli – mówi minister spraw wewnętrznych Theresa May. To jej resort przygotowuje szczegóły ustawy, która ma położyć kres zwyczajowi przywiezionemu na Wyspy Brytyjskie przez imigrantów z byłych brytyjskich kolonii w Azji i Afryce. Za zmuszanie do małżeństwa grozić będzie kara nawet do 2 lat więzienia.

Nowe prawo obowiązywać będzie w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. W Szkocji, która utrzymuje odrębny system prawny, zmuszanie do małżeństwa jest przestępstwem już od zeszłego roku.

Problem znany i dyskutowany jest w Londynie od lat. Najświeższe statystyki mówią, że co roku w samej tylko Anglii ma miejsce nawet 8 tys. wymuszonych małżeństw. Większość w rodzinach imigranckich z Afganistanu, Indii, Iraku, Iranu, Pakistanu, Turcji i krajów Afryki Północnej i Wschodniej. W 62-milionowej Wielkiej Brytanii żyje ok. 2 mln muzułmanów. Połowa z nich to imigranci z Pakistanu i ich potomkowie.

Amy Cumming ze specjalnego wydziału brytyjskiego MSW do walki z tym zjawiskiem mówi, że 29 proc. takich przypadków dotyczy nieletnich i dzieci. Najmłodsza ofiara, którą rodzina zmusiła do poślubienia człowieka wybranego wbrew jej woli, to 5-letnia dziewczynka. Brytyjskie media nie podają jej nazwiska ze względu na konieczność ochrony dziecka przed wściekłymi krewnymi.

Problem w tym, że dziewczynki bądź kobiety, które nie chcą poślubić wskazanego kandydata na męża, czeka w najlepszym wypadku ostracyzm i wygnanie. Nierzadko jednak karą jest śmierć. Tzw. zbrodnie honorowe, kiedy ktoś z rodziny (ojciec, wujek czy brat) zabija siostrę czy córkę, która „splamiła honor rodziny” są coraz większym problemem na Wyspach.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Dlatego też razem z ustawą, która według „Guardiana” będzie przekazana do Izby Gmin nie wcześniej niż w 2013 r., rząd chce przygotować pakiet ochronny dla potencjalnych ofiar wymuszonych małżeństw bądź członków rodziny, którzy zgodzą się współpracować z władzami. Istnieje bowiem obawa, że kryminalizacja zmuszania do małżeństwa spowoduje, że proceder ten zejdzie do podziemia i zniknie z radarów władzy.

Brytyjski rząd przeznaczy też pół miliona funtów na programy, które pozwolą na wyłapywanie przypadków zmuszania do małżeństw w szkole.

więcej na wyborcza.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook