Żeby pokonać terroryzm, trzeba zwalczać salafizm

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Skierowanie uwagi na ideologię ekstremistyczną, którą kierują się grupy terrorystyczne, takie jak Al-Kaida i ISIS, jest kluczem do zwalczania terroryzmu, zdaniem jednego z szefów malezyjskich służb antyterrorystycznych.

„Wszystko sprowadza się do ideologii dżihadystów salafickich” – powiedział Datuk Ayob Khan Mydin Pitchay z Counter-Terrorism Division. „Jeśli nie zajmiemy się tą ideologią, nie sądzę, abyśmy mogli teraz stawić czoła problemowi terroryzmu – powiedział Pitchay podczas inauguracji Sympozjum Przeciwdziałania Terroryzmowi krajów ASEAN. Dodał, że 95% aresztowanych członków malezyjskiego Państwa Islamskiego zostało zrekrutowanych do grup terrorystycznych za pośrednictwem portali społecznościowych.

„Większość propagandy Państwa Islamskiego odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Rozpowszechnia się ideologię dżihadystów salafickich poprzez te portale. Zatem grają one ważną rolę w propagandzie i rekrutacji nowych członków”- stwierdził. Ujawnił też, że od 2012 roku jego oddział skutecznie rozprawił się z 23 spiskami terrorystycznymi w Malezji. Czternaście z nich było w fazie planowania, a w przypadku pozostałych dziewięciu dokonano już zakupu broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Wiadomo o co najmniej czterech przypadkach mieszkańców Bangladeszu z muzułmańskiego ludu Rohingya, którzy padli ofiarą indoktrynacji iedologią terrorystyczną ISIS, po to, żeby wrócili do Birmy i prowadzili tam dżihad – mówił Pitchay.

Wśród problemów, z którymi zmagają się malezyjskie służby w wysiłkach ograniczania liczby zagranicznych terrorystów, jest brak współpracy między agencjami antyterrorystycznymi z różnych krajów. „Dlatego tak ważna jest wymiana danych wywiadowczych i wymiana informacji, abyśmy mogli ich (terrorystów) wykryć, kiedy przybywaja do Malezji i zdecydować czy powinniśmy ich aresztować i odesłać do kraju pochodzenia, czy też sądzić ich na miejscu” – wyjaśnił ekspert.

Oprac. Memphis, na podst. http://www.theedgemarkets.com

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook