„Zbrodnia” dziennikarzy z Maroka: odwiedzili Izrael

image001
Fawzi Barhoum, rzecznik Hamasu
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Marokańscy dziennikarze, którzy złamali tabu arabskiego świata i odwiedzili Izrael, zostali nazwani sprawcami „zbrodni”.

Siedmiu dziennikarzy pojechało z wizytą zorganizowaną przez izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w nadziei, że przyczynią się oni do bardziej pozytywnych relacji na temat Izraela w marokańskich mediach. Plan podróży obejmował spotkania z wyższymi urzędnikami, ministrami i członkami Knesetu oraz wizytę w Jad Waszem. W planie była również wycieczka na granicę z Gazą, gdzie dziennikarze z Maroka mieli uczestniczyć w odprawach wyższych oficerów IDF na temat wyzwań stojących przed Izraelem.

W doniesieniu opublikowanym na stronie internetowej londyńskiej gazety „Al-Araby al-Jadeed”, rzecznik Hamasu Fawzi Barhoum oznajmił: „W cieniu eskalacji zbrodni izraelskiego wroga i rasistowskich czystek stosowanych wobec naszego narodu, potępiamy wizytę grupy ludzi z marokańskich mediów do izraelskiego podmiotu w celu normalizacji z nim stosunków i podjęcia kampanii upiększania jego wizerunku w mediach arabskich. Uważamy to za zbrodnię przeciwko naszemu narodowi, za obrazę uczuć Arabów, muzułmanów i przyjaciół sprawy palestyńskiej oraz za zachętę dla izraelskiego podmiotu do jego zbrodni i wykroczeń”.

Wiele osób w Maroku przeciwstawia się normalizacji stosunków i kontaktów z Izraelem. Wizyta zbiegła się w czasie z potępieniem przez marokańskich działaczy sprzeciwiających się normalizacji wywieszenia izraelskiej flagi z okazji uczestnictwa Izraela w szczycie klimatycznym ONZ, który odbywał się w Marakeszu.

MSZ Izraela opisał przybyłych z wizytą dziennikarzy jako czołowe postaci marokańskich mediów, ale rzeczniczka ministerstwa odmówiła ich identyfikacji. „Chociaż nie ma oficjalnych stosunków [między oboma krajami], MSZ uznaje znaczenie Maroka i działa na wiele sposobów, żeby przedstawić izraelską rzeczywistość i dyplomatyczne wyzwania, przed którymi stoimy, pracownikom marokańskich mediów w nadziei, że rozwieją oni negatywne mity na temat Izraela, obecne w Maroku” – oświadczyło ministerstwo.

Hassan Kaabia, rzecznik ministerstwa dla mediów arabskich, powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zrealizować tę wizytę. Doprowadziło do niej wiele miesięcy ciężkiej pracy, a dzięki jej urzeczywistnieniu możemy pokazać marokańskiemu społeczeństwu prawdę, a tym samym zwalczać negatywne podejście do Izraela, obecne w tym kraju”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Rzecznik Hamasu Fawzi Barhoum podkreślił natomiast, że „trzeba wykonać pilne zadania w celu zakończenia wszelkich form normalizacji współpracy i związków z tym izraelskim podmiotem przez którąkolwiek organizację i zmobilizować całą energię [arabskiego] narodu w celu wsparcia sprawiedliwości dla sprawy palestyńskiej, oraz stanąć za naszym narodem, jego prawami i zasadami”.

Xsara na podstawie: http://m.jpost.com/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook