Zataiła wyrok za terroryzm, musi wyjechać z USA

Palestynka Rasmea Yousef Odeh, która dwadzieścia lat temu zataiła swój wyrok za terroryzm, kiedy ubiegała się o prawo pobytu w USA, będzie musiała wyjechać z USA. Odeh zgodziła się na dobrowolne opuszczenie USA, ponieważ groziło jej półtora roku więzienia i przymusowe wydalenie.

Odeh, obecnie 69-letnia,  została skazana w 1969 w Izraelu na karę dożywotniego więzienia za udział w zamachu terrorystycznym, który zabił dwie izraelskie studentki. Po 10 latach została zwolniona z więzienia w zbiorowej wymianie na ciała zabitych izraelskich żołnierzy. Gdyby ubiegając się o amerykańską wizę ujawniła wyrok za terroryzm, nie dostałaby pozwolenia na pobyt w USA. Zatajenie tego faktu jest przestępstwem, skutkującym pozbawieniem prawa pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Odeh, ikona amerykańskiej lewicy, zdobyła rozgłos z USA jako zwalczająca Izrael feministka, ostatnio jako jedna z organizatorek strajku nazwanego „Światowym Dniem bez Kobiet”. Komitet zorganizowany dla jej obrony, który twierdzi, że zatajenie terrorystycznej przeszłości wynikało z „posttraumatycznego stresu wywołanego izraelskimi torturami” oświadczył, że Odeh nie mogłaby liczyć na uczciwy proces w USA i dlatego zgodziła się dobrowolnie wyjechać. (g)

Źródło: Washington Times

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom