Wiadomość

Andaluzja: dżihadysta zaatakował w kościele. Co wiemy?

Yasine Kanjaa zatrzymany przez policję hiszpańską i trasa jego ataku (zdj. policja Kadyks)
Yasine Kanjaa zatrzymany przez policję hiszpańską i trasa jego ataku (zdj. policja Kadyks)

25-letni Marokańczyk jest podejrzany o atak maczetą na dwóch duchownych w dwóch różnych kościołach w Andaluzji, potwierdza policja.

Podejrzany Marokańczyk Yassine Kanjaa, jak poinformowała w czwartek policja, miał być deportowany. Nim do tego doszło zaatakował maczetą dwóch duchownych; jeden zginął, drugi jest poważnie ranny. Do zdarzenia doszło w środę wieczorem w portowym mieście Algeciras. Hiszpańska policja rozpatruje tę sprawę jako zamach terrorystyczny.

Kanjaa został aresztowany po tym, jak zaatakował z maczetą kilka osób w kościołach San Isidro i Nuestra Senora de La Palma. Kościoły były oddalone od siebie o 300 metrów, co ułatwiło napastnikowi przemieszczenie się. W ataku zginął zakrystian, który był ścigany przez atakującego aż na zewnątrz kościoła, na zatłoczony plac, gdzie Marokańczyk zadał mu śmiertelny cios. W zamachu poważnie ranny został ksiądz w drugim kościele, a trzy osoby zostały lekko ranne. Incydent trwał tylko pół godziny, a sprawcę aresztowano podczas próby wejścia do trzeciego kościoła.

Jak podaje „El Pais”, z opowieści jednego z zaatakowanych, także Marokańczyka i sąsiada sprawcy, ten krzyczał do niego, że „pracuje dla majía”, co oznacza w Maroku kogoś, kto jest w sprzeczności z praktykowaną wiarą. Według świadków w kościele mężczyzna miał krzyczeć „Allahu Akbar”. W czwartek wieczorem sędzia krajowy Joaquín Gadea powiązał zbrodnię, jakiej dopuścił się Kanjaa, z salafickim dżihadem.

Marokańczyk nie był znany wcześniej policji, nie był nigdy skazany za terroryzm ani za pospolite przestępstwa w żadnym z krajów współpracującym z Hiszpanią. Według policji w zbrodni nie pomagały osoby trzecie. W Hiszpanii przebywał jednak nielegalnie. Jego proces deportacyjny rozpoczął się ponad pół roku temu w czerwcu. Wcześniej, w sierpniu 2019 roku, został deportowany z Gibraltaru do Maroka, ale później tego samego roku dostał się do Hiszpanii.

Hiszpańska Konferencja Episkopatu wezwała do nie demonizowania żadnej wiary z powodu ataku. Lider antyimigracyjnej partii Vox Santiago Abascal w tweecie po zamachu napisał, że nie można tolerować rozwoju islamizmu w Hiszpanii. Został skrytykowany przez minister praw społecznych Ione Belarrę, która oznajmiła, że nie powinien szerzyć nienawiści do mniejszości.

Port w Algeciras jest głównym miejscem, którym dostają się do Hiszpanii Marokańczycy. 35% mieszkańców w wieku produkcyjnym jest bezrobotnych, jak podawało w roku 2018 Deutsche Welle. Problemem regionu była przestępczość, która ogólnie spadła w ostatnim roku, ale wysoko utrzymuje się przestępczość związana z narkotykami a rośnie liczba przestępstw seksualnych.

Zakrystian Diego Valencia jest piątą ofiarą ataków dżihadystów na kościoły w Europie. W październiku 2020 Tunezyjczyk, który nielegalnie dostał się do Europy, zabił trzy osoby w Nicei. W roku 2016 ksiądz Jacques Hamel został zamordowany w Normandii w kościele przez dwóch członków Państwa Islamskiego.

W hiszpańskich więzieniach przebywa obecnie ponad 1000 osób osadzonych za dżihadystyczny terroryzm.

Przeczytaj także:

Hiszpania rozmawia z Afryką o imigracji

Hiszpania: areszt za zmuszanie córki do ślubu

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię