Wiadomość

Zagrożenie terroryzmem może wzrosnąć

Emerytowany szef MI6 sir Alex Younger (zdj. gov.uk)

Jeżeli Zachód zaniedba Afganistan, zagrożenie terrorystyczne w Wielkiej Brytanii może wzrosnąć, twierdzi były szef brytyjskiego wywiadu MI6 Sir Alex Younger.

Zdaniem eksperta zupełne pozostawienie spraw w Afganistanie swojemu biegowi byłoby błędem, podobnym do jego porzucenia po 1989 roku, kiedy wycofał się stamtąd Związek Radziecki.

Emerytowany szef Secret Intelligence Service podzielił się swoimi przemyśleniami jeszcze w ubiegłym roku, wyrażając frustrację z powodu niemożności budowy afgańskiego państwa 20 lat po interwencji. Uważa, że międzynarodowa społeczność zawiodła jeżeli chodzi o przedstawienie i realizację politycznego planu odbudowy Afganistanu. Negocjacje z Talibanem mogły zacząć się wcześniej.

Ekspert obawia się też odbudowy infrastruktury terrorystycznej, tak jak to miało miejsce w Afganistanie w 2001 roku, gdy przebywał tam Osama bin Laden. Younger na własne oczy widział „obozy treningowe, które mogłyby znaleźć swoje miejsce w normalnych siłach zbrojnych czy w miejscach szkoleniowych dla służb specjalnych”.

Dzisiaj twierdzi, że możemy powtórzyć błąd Zachodu, który w latach 90. zapomniał o Afganistanie. Co prawda pokonano Państwo Islamskie i Al-Kaidę, i ugrupowanie te są w odwrocie, ale „byłoby ewidentnym błędem twierdzić, że zniknęły zupełnie”, twierdzi Younger. „I mają zdolność do odtworzenia się”, dodaje.

Doniesienia ONZ o 500 członkach Al-Kaidy aktywnych w Afganistanie czy powrót Państwa Islamskiego w tym kraju, nawet w małych zdecentralizowanych grupkach liczących łącznie 2000 osób, są zagrożeniem. Jeżeli odwrócimy się od Afganistanu możemy, zdaniem byłego szefa brytyjskiego wywiadu spodziewać się więcej zagrożenia w naszych krajach.

Jego wątpliwości dotyczące Talibanu, który prawdopodobnie wróci do władzy w Afganistanie, dotyczą tego, czy talibowie będą chcieli ograniczać Al-Kaidę (mając w pamięci ostatnią historię z interwencją amerykańską), oraz czy będą w stanie sprawować kontrolę nad różnymi milicjami.

Sir Alex Younger obawia się także możliwego wmieszania się rosyjskich służb we wzmacnianie ugrupowań wrogich Zachodowi. Przypomina doniesienia wywiadu, że wydział GRU oferował talibom nagrody pieniężne za zabijanie żołnierzy NATO. Coraz więcej mówi się też o przyszłej roli Chin w odbudowie Afganistanu, a rzecznik talibów Suhail Shaheen nazywa Chiny mile widzianym gościem w kraju.

Przeczytaj także:

〉 O wzroście siły Talibów pisał Piotr S. Ślusarczyk

〉 O związkach służb Pakistanu z ISIS pisał Jan Wójcik

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign