Wykrywacz kłamstw dla zwalnianych terrorystów

Fishmongers' Hall przy London Bridge w Londynie, gdzie Usman Khan zabił dwie osoby, występując wcześniej jako przykład udanej deradykalizacji. Fot. Dave Cross na licencji CC BY-NC-SA 2.0
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Obowiązkowe badanie zwalnianych z więzienia terrorystów na wykrywaczu kłamstw – to najważniejsza z 45 rekomendacji w raporcie oceniającym aktualne procedury w Wielkiej Brytanii.

Raport przygotowany został przez prawnika Jonathana Halla na zlecenie rządu i opublikowany w ubiegłym tygodniu.

Rząd zdecydował się na sporządzenie raportu po zamordowaniu przez zwolnionego z więzienia terrorystę dwóch osób. Usman Khan zabił nożem dwie osoby uczestniczące w konferencji o deradykalizacji terrorystów, na której on sam prezentowany był jako udany przykład takiego procesu.

Zwolniono go, zgodnie z przepisami, po odsiedzeniu połowy wyroku i chociaż nosił na stałe elektroniczną bransoletkę, udało mu się ukraść w sklepie nóż, którym zamordował dwoje młodych uczestników konferencji, których znał osobiście z programu deradykalizacji. W lutym 2020 inny zwolniony warunkowo z więzienia terrorysta, Sudesh Amman, zranił nożem dwie osoby w Londynie.

Po ataku Khana zaostrzone zostały przepisy dotyczące terroryzmu, skazani nie będą już automatycznie wypuszczani po odsiedzeniu połowy wyroku, a kary za działalność terrorystyczną zostały podniesione. Za poważne przestępstwa terrorystyczne kara wynosi minimum 14 lat, a najbardziej niebezpieczne osoby mogą być do 25 lat na warunkowym zwolnieniu, nadzorowane przez policję.

Według propozycji zawartych w raporcie, osoby, których test kłamstwa wypadł negatywnie, będą poddawane ściślejszemu nadzorowi. Minister spraw wewnętrznych zapowiedział szybkie wprowadzenie odpowiednich przepisów, nie jest do tego konieczna nowa ustawa.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Wykrywacze kłamstw nie będą stosowane w Szkocji, która ma autonomię w kwestiach wymiaru sprawiedliwości. Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf powiedział, że „nie jest przekonany, co do zasadności takiego postępowania”. (g)

Źródło: news.sky.com

Więcej na ten temat na Euroislam.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook