Wykrywacz kłamstw dla zwalnianych terrorystów

Obowiązkowe badanie zwalnianych z więzienia terrorystów na wykrywaczu kłamstw – to najważniejsza z 45 rekomendacji w raporcie oceniającym aktualne procedury w Wielkiej Brytanii.

Raport przygotowany został przez prawnika Jonathana Halla na zlecenie rządu i opublikowany w ubiegłym tygodniu.

Rząd zdecydował się na sporządzenie raportu po zamordowaniu przez zwolnionego z więzienia terrorystę dwóch osób. Usman Khan zabił nożem dwie osoby uczestniczące w konferencji o deradykalizacji terrorystów, na której on sam prezentowany był jako udany przykład takiego procesu.

Zwolniono go, zgodnie z przepisami, po odsiedzeniu połowy wyroku i chociaż nosił na stałe elektroniczną bransoletkę, udało mu się ukraść w sklepie nóż, którym zamordował dwoje młodych uczestników konferencji, których znał osobiście z programu deradykalizacji. W lutym 2020 inny zwolniony warunkowo z więzienia terrorysta, Sudesh Amman, zranił nożem dwie osoby w Londynie.

Po ataku Khana zaostrzone zostały przepisy dotyczące terroryzmu, skazani nie będą już automatycznie wypuszczani po odsiedzeniu połowy wyroku, a kary za działalność terrorystyczną zostały podniesione. Za poważne przestępstwa terrorystyczne kara wynosi minimum 14 lat, a najbardziej niebezpieczne osoby mogą być do 25 lat na warunkowym zwolnieniu, nadzorowane przez policję.

Według propozycji zawartych w raporcie, osoby, których test kłamstwa wypadł negatywnie, będą poddawane ściślejszemu nadzorowi. Minister spraw wewnętrznych zapowiedział szybkie wprowadzenie odpowiednich przepisów, nie jest do tego konieczna nowa ustawa.

Wykrywacze kłamstw nie będą stosowane w Szkocji, która ma autonomię w kwestiach wymiaru sprawiedliwości. Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf powiedział, że „nie jest przekonany, co do zasadności takiego postępowania”. (g)

Źródło: news.sky.com

Więcej na ten temat na Euroislam.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom