Zamach na London Bridge: sprawcą terrorysta na zwolnieniu warunkowym

Bariery bezpieczeństwa na London Bridge (zdj. wikimedia commons)
Bariery bezpieczeństwa na London Bridge (zdj. wikimedia commons)

Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne po terrorystycznym ataku nożownika w piątek na London Bridge. Sprawcą okazał się Usama Khan, który był już wcześniej skazany za przestępstwo terrorystyczne.

Zamachowiec został szybko obezwładniony przez przechodniów, którzy odebrali mu nóż, jednak policjanci widząc pas szahida zastrzelili go na miejscu. Pas okazał się później atrapą.

Policja zidentyfikowała sprawcę jako Usamę Khana, skazanego w 2012 roku za planowanie zamachu na londyńską giełdę LSE. Wraz z nim skazano dziewięciu innych, którzy planowali zamachy także na Big Bena, Opactwo Westminsterskie oraz na polityków, między innymi na Borisa Johnsona. Sędzia skazujący Khana określił go jako „szczególnie niebezpiecznego dżihadystę” i uznał, że nie powinien być zwolniony z więzienia do momentu, gdy przestanie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Ostatecznie skazano go na 16 lat więzienia bez możliwości skrócenia kary, jednak w grudniu 2018, po odbyciu połowy wyroku, kara więzienia została zamieniona na zwolnienie warunkowe z dozorem elektronicznym.

W sobotę rano policja ustaliła, że Khan zaczął swój atak w Fishmongers’ Hall na północnym końcu mostu, gdzie został zaproszony na konferencję na temat rehabilitacji przestępców, „Ucząc się razem”, zorganizowaną przez Uniwersytet Cambridge. Władze uniwersytetu są załamane, że wydarzenie Instytutu Kryminologii stało się celem ataku.

Przed terrorystami zwolnionymi z więzienia i ponownie popełniającymi zamachy terrorystyczne ostrzegał we wrześniu raport Globsec. Połowa zamachów popełnionych przez wcześniej notowanych sprawców to ataki osób skazanych za terroryzm.

Premier Boris Johnson skrytykował system wcześniejszych zwolnień dla sprawców ciężkich przestępstw. Przypomniał dziennikarzom, że od długiego czasu uważał to za błąd w systemie penitencjarnym. Odpowiadając na zamach na London Bridge w 2017 roku premier Theresa May obiecywała zaostrzenie kar za przestępstwa terrorystyczne. (j)

Na podst: The Guardian

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Multikulti w Hamburgu. Czy eksperyment się uda?

Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm

Francja: wybory w cieniu półksiężyca