Wiadomość

Würzburg: trzy kobiety zabite w ataku nożownika

Terrorysta powstrzymywany przez świadków ataku. Fot. Twitter, oznaczenia Daily Mail.

W sobotnim ataku nożownika w bawarskim mieście Würzburg trzy kobiety zostały zabite, a pięć oraz dziecko ciężko ranne. Mordercą jest 24-letni azylant z Somalii, który przybył do Niemiec sześć lat temu.

Terrorysta posługiwał się wielkim nożem, o który poprosił w domu towarowym i którym zabił sprzedawczynię i dwie inne kobiety, zanim zaatakował ludzi na ulicy. Nie wiadomo, czy to, że ofiarami są wyłącznie kobiety, jest przypadkiem, czy celowym działaniem napastnika.

Świadkowie zajścia, w tym inni imigranci, powstrzymali Somalijczyka przed atakowaniem dalszych osób; został postrzelony w udo przez wezwaną policję i aresztowany. Na filmiku z Twittera widać, że uzbrojeni ochroniarze z domu towarowego nie próbowali napastnika zatrzymać.

Według świadków, terrorysta w czasie ataku krzyczał „Allahu akbar”, a policja znalazła na jego smartfonie i na ulotkach w schronisku dla bezdomnych, gdzie oficjalnie mieszkał, „nienawistne wiadomości” i propagandowe materiały islamistyczne. W czasie przesłuchania Abdirahman J. powiedział policjantom, że atak był jego „dżihadem”. Według bawarskiego ministra spraw wewnętrznych Joachima Herrmana „wskazuje to wyraźnie na „podłoże islamistyczne” ataku. Nie był jednak wcześniej notowany jako sympatyk islamizmu ani potencjalny terrorysta.

〉 O terroryzmie w Niemczech i Europie:
– Jan Wójcik: „Raport służb: terroryzm w Niemczech narasta”
– Grzegorz Lindenberg: „Jaki terroryzm zagraża Europie”

Nie jest jasne, czy terrorysta miał zaburzenia psychiczne, chociaż takie informacje pojawiły się natychmiast po jego zatrzymaniu. Wiadomo, że parę miesięcy temu był w szpitalu psychiatrycznym na obserwacji, po grożeniu nożem innemu mieszkańcowi schroniska dla bezdomnych.

Nie wiadomo, czy otrzymał jakąś diagnozę choroby psychicznej, natomiast władze stwierdziły, że terrorysta „wykazywał zakłócenia zachowania z nieprawidłowościami psychologicznymi”. Być może był jednak bardzo agresywny ale całkowicie zdrowy psychicznie – grożenie w czasie kłótni nożem w Somalii na pewno nie jest dowodem choroby psychicznej – w Niemczech może być jednak traktowane jako dowód „nieprawidłowości psychologicznych”.

Niewykluczone, że terrorysta miał jednak zaburzenia psychiczne, które łączyły się z jego dżihadystycznymi przekonaniami i doprowadziły do morderczego ataku. Zaledwie dzień wcześniej w opublikowanym na naszym portalu omówieniu raportu Europolu o terroryzmie pisaliśmy: „Połączenie indywidualnej paranoi i uzasadnień religijnych lub ideologicznych dla podejmowania działań terrorystycznych będzie w przyszłości stanowić coraz większe zagrożenie”.

Wurzburg był w roku 2016 miejscem innego zamachu terrorystycznego, w którym 17-letni azylant z Afganistanu ciężko zranił siekierą cztery osoby, zanim został zabity przez policję. Odpowiedzialność za zamach wzięło wówczas Państwo Islamskie. (g)

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign