Wszystko zaczyna się od wolności

Dziewięć miesięcy po tragicznym zamachu w redakcji „Charlie Hebdo”, artyści i dziennikarze, pisarze, filmowcy, aktywiści spotkają się znowu w Londynie, aby rozmawiać o wolności.

7 Edycja Londyńskiego Festiwalu Artystycznego Passion For Freedom rozpocznie się w poniedziałek 21 września. Tegoroczna edycja odbędzie się w niezwykle prestiżowej galerii – sąsiadującej z Pałacem Buckingham – Mall Galleries.

Festiwal to nieocenzurowane i kontrowersyjne prace artystyczne z Wielkiej Brytanii i Europy, ale i z całego świata, promujące prawa człowieka, swobodę twórczości artystycznej i wolność słowa. W tym roku organizatorzy skoncentrowali się na zagadnieniu wolności wypowiedzi, w imię której poniosło śmierć wielu dziennikarzy i blogerów.

Praca brytyjskiej artystki Mimsy (pseudonim)

Po wydarzeniach w Kopenhadze, Paryżu i innych miastach Europy policja zdecydowała się na ochronę imprezy – tym bardziej, że dyrektor Marianna Fox i kurator Agnieszka Kołek były w Kopenhadze 14 lutego podczas zamachu w Krudttønden Café

Do Kopenhagi zostaliśmy zaproszeni na panel dyskusyjny o wolności słowa. Spotkanie swobodnie  myślących idealistów to wystarczający powód, żeby zostać celem zamachu terrorystycznego. Tego dnia zginął duński reżyser  Finn Nørgaard, od tej chwili obiecałam sobie, że będę zawsze już mówić o wolności słowa– mówi Agnieszka Kołek.

Marianna Fox: Widzę, że nasila się niebezpieczna tendencja. Coraz częściej ktoś zostaje zamrodowany. Każdego dnia na całym świecie artyści i dziennikarze ryzykują życie dla wolności artystycznej wypowiedzi, wolności słowa. Współpracują z nami, ukrywają się, publikują swoje prace pod pseudonimami, aby chronić siebie i swoje rodziny. Zagrożenie rośnie, a oni tworzą coraz bardziej przejmujące dzieła sztuki. Wielu z naszych artystów jest zamkniętych  w więzieniach.

Festiwal Passion For Freedom został stworzony w Londynie przez grupę przyjaciół, których połączył wspólny cel promowania i ochrony podstawowych praw człowieka, i którzy jako swoją broń i tarczę wybrali sztukę. Grupę stanowią głównie młode kobiety, które dodatkowo podkreślają hipokryzję Zachodu w kwestii podejścia do kobiecego ciała.

Główna współzałożycielka Camilla Forest od 14 lat organizuje imprezy kulturalne. Wolność zawsze była niebezpiecznym tematem w krajach takich jak Chiny, Afganistan, Iran, Wenezuela czy Kuba – to długa lista. Podczas zamachu w Kopenhadze były obecne osoby bliskie memu sercu, z którymi pracuję i przyjaźnię się od ponad 10 lat –  wtedy doświadczyłam, że wolność słowa i ekspresji w  Europie kosztować może życie… Kiedy dostałam sms od Marianny: „Atak terrorystyczny, strzelają” wiedziałam, że to nie jest dowcip.  Wygląda na to ze Europa cofa się do średniowiecza – mówi Camilla i dodaje: Dlatego podczas festiwalu jest szeroki czerwony dywan, szampan, wino, truskawki, wysokiej klasy sztuka dla ludzi, którzy ryzykują – bo mają świadomość, że bez wolności nic nie ma znaczenia. Wszystko zaczyna się od wolności.

Festiwal zadaje artystom trzy kluczowe pytania dotyczące wolności: Czym jest wolność? Jak łatwo ją utracić? Jak trudno ją odzyskać?

Przez siedem lat na festiwalu wystawiono prace ponad 500 artystów z  50 krajów. W tym roku wyróżniono 10 filmów, 6 książek, 6 dziennikarzy oraz ponad 50 prac artystycznych z całego świata.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 25 września. Jak co roku trzech artystów zostanie nominowanych do Nagród Wolności z tytułem Freedom Ambassador jako nagrodą główną. Trzy najlepsze filmy otrzymają nagrody Freedom Film Awards. Podczas Gali zostanie również wręczona nagroda publiczności, People’s Choice Freedom Award.

Festiwal od siedmiu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wspierany jest przez światowej sławy artystów, takich jak: Ai Weiwei (wielokrotnie narażający się władzom komunistycznym chiński artysta i performer) czy też Jafar Panahi (irański reżyser, kilkakrotnie aresztowany za propagandę przeciwko Islamskiej Republice Irańskiej). Festiwal poparła gwiazda muzyki pop Madonna, wyróżniając go w maju 2014 w swoim projekcie Art For Freedom.

* * *

LogoPassion for Freedom razem z Mall Galleries

Mall Galleries to jedna z najważniejszych galerii sztuki współczesnej, położona w samym sercu Londynu pomiędzy Trafalgar Square i Buckingham Palace. Od ponad 40 lat odgrywa kluczową rolę w popularyzacji sztuki współczesnej, szokując, inspirując oraz wspierając młodych twórców. Mall Galleries jest prowadzona przez Federację Artystów Brytyjskich – organizację założoną w UK w 1961 roku.

Mall Galleries

 

Photo

 

 

* * *

Plakat festiwalowy zaprojektowała Maja Wolna z Polski. Artystka angażuje się w problemy społeczne, zwłaszcza dotyczące przemocy, wolności i praw człowieka. Jest m.in. autorką serii prac o przemocy wobec kobiet w islamie.

Plakat

 

 

 

 

 

 

 

 

www.passionforfreedom.co.uk

 

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign